Prezes Polskiej Fundacji im. Schumana: 10 lat w UE to powód do świętowania

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 09:25
- Wykorzystaliśmy szansę, przegoniliśmy np. Węgry, które u progu akcesji były od nas bardziej zamożne - powiedziała w "Sygnałach dnia" Anna Radwan. 1 maja minie 10. rocznica przystąpienia Polski do UE.
Audio
  • Anna Radwan o 10-leciu Polski w Unii Europejskiej (Jedynka/Sygnały dnia)
Anna Radwan
Anna RadwanFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Z tej okazji Polska Fundacja im. Roberta Schumana przygotowała wiele wydarzeń m.in. debatę internetową z prezydentem Bronisławem Komorowskim, która odbędzie się już w środę 30 kwietnia o godz. 15.30. - Pytania nie są uzgodnione, to nie będzie putinowska debata - zapewniła Anna Radwan.

Wiold Waszykowski w "Sygnałach dnia" o 10-leciu Polski w UE>>>

Jedną z atrakcji rocznicowych obchodów będzie też Tramwaj Europejski, który pojawi się na ulicach Warszawy w czwartek 1 maja. - Będzie można porozmawiać z kandydatami w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To będzie dobra okazja do porozmawiania z ekspertami Fundacji Schumana nt. UE i przypomnienia sobie, jak było 10 lat temu, a jak jest dzisiaj - podkreśliła prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana w radiowej Jedynce. Natomiast na 10 maja Fundacja zaprasza na wielką europejską paradę w Warszawie.

Anna Radwan zapewniła, że Fundacja im. Schumanna nie jest tylko od organizowania parad. - Przez cały rok w małych miejscowościach organizujemy wiele wydarzeń zachęcających np. do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 25 maja - przypomniała Radwan. - Prowadzimy edukację nieformalną - dodała.

Gość radiowej Jedynki tłumaczyła, że Polacy są narodem proeuropejskim, ale - paradoksalnie - nie przekłada się to np. na głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Ufamy instytucjom europejskim bardziej niż narodowym, ale nie chodzimy na wybory. To jest nasza praca domowa do odrobienia – przyznała.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak i gdzie głosować >>>

Jej zdaniem, problemem jest również brak wiedzy nt. wyborów do Parlamentu Europejskiego. - zaledwie 40 proc. Polaków ma świadomość, że się odbędą. - Myślę, że największą rolę mają do odegrania kandydaci na europosłów. Od nich zależy, czy ludzie zainteresują się tematyką europejską - podsumowała Radwan.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Rozmawiał z Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory do Parlamentu Europejskiego - jak i gdzie głosować?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 09:50
Czy nie mając stałego zameldowania można głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Jak głosować poza Polską? W jakim terminie obowiązuje cisza wyborcza? Wszystkie te kwestie w radiowej Jedynce wyjaśniał Kazimierz Czaplicki z Państwowej Komisji Wyborczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waszczykowski: 10 lat w Unii to okres, który nie został dobrze wykorzystany

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 08:28
Były wiceminister spraw zagranicznych przyznaje, że po transformacji w Polsce żyje się lepiej. Ale - jego zdaniem - okres członkostwa w Unii Europejskiej i całe 25 lat po zmianie ustroju nie został dobrze wykorzystany.
rozwiń zwiń