Szef MAC o Polsce w Unii Europejskiej: gramy w pierwszej lidze

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 08:50
- Wydajemy unijne pieniądze bardzo dobrze, jesteśmy rozsądni. Daliśmy sobie radę w tych ciężkich czasach w sposób taki, który jest podawany za przykład na całym świecie - mówi w "Sygnałach Dnia" w Jedynce Rafał Trzaskowski.
Audio
  • Szef MAC Rafał Trzaskowski o Polsce w Unii Europejskiej, konferencji Net Mundial w Brazylii i wolności internetu (Sygnały Dnia/Jedynka)
Minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski
Minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski Foto: Polskie Radio

1 maja 2004 roku wraz z 9 innymi państwami Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Grono członków Wspólnoty powiększyło się wówczas z 15 do 25 państw. Było to największe w historii rozszerzenie tego gremium. Obecnie do Unii Europejskiej należy 28 krajów.

Czytaj też<<<Mija 10 lat od wejścia Polski do Wspólnoty. Prezydent: Unia Europejska to my>>>

- Wchodząc do Unii byliśmy bardzo ostrożni w analizach. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób wydamy unijne pieniądze, i czy nie będziemy trochę jak Grecy, że część pieniędzy zmarnujemy. Wydawało nam się wtedy, że Polacy mają śródziemnomorską mentalność, a okazało się, że jesteśmy Teutonami z Północy - ocenia minister administracji i cyfryzacji.

- Podczas szczytu Net Mundial, w którym niedawno uczestniczyłem, ludzie z Afryki i Brazylii pytali, jak my to zrobiliśmy, jeśli chodzi o kryzys i wykorzystanie tej wielkiej szansy - mówi gość Jedynki. - Okazało się, że poradziliśmy sobie najlepiej ze wszystkich - dodaje.

Rafał Trzaskowski mówi, że "na początku inne państwa traktowały Polskę z góry, czasami trochę paternalistycznie". - W tej chwili to się zmieniło. Nie ma takiej debaty, w której Polska nie byłaby obecna i w której nie grałaby pierwszych skrzypiec. Gramy w pierwszej lidze i to też jest zaskoczenie, że tak szybko - podkreśla minister.

Jeśli chodzi o cele, które Polska chciałaby osiągnąć, szef MAC wymienia między innymi budowę unii energetycznej. - Mówimy o tym od wielu lat, i jeszcze niedawno niektóre państwa członkowskie patrzyły na nas ze sceptycyzmem. Oskarżały nas o to, że mamy pewne fobie, że się boimy, iż nasze pomysły, jeżeli chodzi o uniezależnienie się Unii Europejskiej od energii są wyolbrzymione, niepotrzebne - mówi gość "Sygnałów Dnia". Jego zdaniem, sytuacja na Ukrainie udowodniła, że "absolutnie powinien to być priorytet i wszyscy patrzą na to teraz w sposób znacznie bardziej pozytywny".

Rafał Trzaskowski podkreśla, że w tej chwili zajmujemy się Ukrainą, ale dalej wychodzimy z kryzysu i te rozwiązania, które będą przyjmowane, a dotyczące unii bankowej, czy zarządzania unijną gospodarką, to są rozwiązania, w których Polska musi być aktywna i jest aktywna. - Na naszych barkach spoczywa duża odpowiedzialność. Gramy w pierwszej lidze, a to wymaga od nas odpowiedzialności i gotowości do prezentowania rozwiązań oraz do uczestniczenia w tych wszystkich koalicjach, które proponują te rozwiązania - zaznacza.

Minister administracji i cyfryzacji mówi, że choć Polska musi wejść do strefy euro, bo zobowiązała się do tego w traktatach, nie jest to temat na najbliższy rok, a raczej na najbliższe lata. - Nikt nie chce skakać do basenu nie wiedząc, ile tam jest wody, w związku z tym musimy ocenić, na ile te rozwiązania, dotyczące stabilizowania rynku i waluty, okażą się efektywne.

Gość "Sygnałów Dnia" mówił także o konferencji Net Mundial w Brazylii i wolności internetu.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

kh/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internet ma trafić do każdego domu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 09:01
- W ramach programu "Polska cyfrowa" musimy wydać wielkie pieniądze i chcemy wydać je w sposób sensowny na cyfryzację kraju - zapewnia w radiowej Jedynce nowy minister od cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MAC: PIT wkrótce wypełni za nas urząd skarbowy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 09:24
Jak zapewnia Rafał Trzaskowski, w ciągu dwóch lat Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie musiało zakończyć wiele projektów informatycznych, ponieważ tyle czasu zostało na ich rozliczenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet nie jest zagrożeniem dla tradycyjnych mediów

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 20:34
- To nie jest zagrożenie, to technologia, którą należy widzieć jako technologię równoległą - przekonuje Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W Poznaniu odbyła się konferencja poświęcona przyszłości mediów.
rozwiń zwiń