Szef BBN: Rosja od kilku lat ćwiczy operacje wojskowe na dużą skalę

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 19:00
- Jedynym lekarstwem jest odstraszanie, umieszczenie sił i infrastruktury NATO na terytorium państw bałtyckich i Polski – mówił gen. Stanisław Koziej w Jedynce. Ostrzegał także, że na wschodzie Ukrainie dojdzie do prób zakłócenia wyborów prezydenckich.
Audio
  • Szef BBN Stanisław Koziej o sytuacji na Ukrainie i rosnącej zdolności Rosji do przeprowadzania manewrów wojskowych na średnią i dużą skalę (Sygnały dnia/Jedynka)
Gen. Stanisław Koziej
Gen. Stanisław KoziejFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej przyznał w ”Sygnałach dnia”, że mamy do czynienia ze wzmocnieniem rosyjskich możliwości przeprowadzania z zaskoczenia operacji na dużą i średnią skalę. Przypomniał, że Rosjanie od kilku lat to ćwiczą, Władimir Putin prowadził szeroko zakrojone manewry.

Jak Polska może odpowiedzieć na tego rodzaju zagrożenie? - Jedynym lekarstwem jest odstraszanie poprzez umieszczenie wojsk w państwach bałtyckich czy w Polsce – mówił gen. Koziej. Zaznaczył, że we wschodniej flance NATO powinny być rozmieszczone bazy, infrastruktura, wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Wówczas decyzja o zaatakowaniu takiego obszaru, nasyconego wojskami NATO, byłaby trudniejsza, niż w przypadku Krymu - powiedział gość Jedynki.

Stanisław Koziej jest przekonany, że na wschodzie Ukrainy prorosyjskie bojówki i separatyści będą robiły wszystko, by zakłócić wybory prezydenckie 25 maja i później móc podważać ich wyniki. Koziej zaznaczył, że prawo ukraińskie pozwala uznać wybory za prawomocne, nawet jeśli nie odbyłyby się one w jednym czy w drugim regionie. Jednak zawsze takie sytuacje mogą służyć do ich merytorycznego podważania. Przewiduje zatem problemy na wschodzie, o ile w ogóle będzie możliwość przeprowadzenia głosowania. Zaznaczył, że zakłócenie wyborów jest w interesie Rosji.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego komentując trzeci już komunikat Rosji o rzekomym wycofaniu wojsk znad granic Ukrainy, mówił że to przejaw wojny informacyjnej. Zaznaczył, że być może Rosja wycofuje np. pojedyncze patrole, ale podstawowe siły rosyjskie wciąż są zgromadzone w obwodach przylegających do Ukrainy. Podkreślił, że Kreml w ostatnim komunikacie przede wszystkim kładzie nacisk na to, by to Ukraina zaprzestała działań przeciwko separatystom, zakończyła swoją operację antyterrorystyczną.

Bieżące posiedzenie komisji gospodarki narodowej i obrony narodowej jest dedykowane samolotom bezzałogowym. Koziej potwierdził, że chodzi o to, by Polska miała więcej dronów i sama je produkowała. Dodał, że nasz kraj nie powinien zostać w tyle, bo technologie w tym zakresie bardzo szybko się rozwijają. Stąd inicjatywy, m.in. prezydenta i Senatu, by uruchomić narodowy program w kwestii bezzałogowych samolotów, byśmy mogli sami je wytwarzać, korzystając z potencjału polskiej myśli technicznej, naukowców i zakładów przemysłowych.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

agkm, pg

Czytaj także

Taras Prochaśko. Ukraińska schizofrenia – pisarska diagnoza sprzed kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 10:00
- Wszystko, co napisałem o Ukrainie jeszcze przed bieżącymi wydarzeniami, nie stało się mniej prawdziwe. Mam takie przekonanie, że wszystko, co było, jest dalej, w różnych formach wciąż się rozgrywa, te wątki wciąż się wiją - mówi w Dwójce ukraiński pisarz Taras Prochaśko. Jego najnowsza książka to prawdziwa podróż po ukraińskiej duszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja wycofała wojska do swoich baz? NATO nie potwierdza

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 22:58
Prezydent Rosji polecił ministrowi obrony odwołać rosyjskich żołnierzy znad ukraińskiej granicy do stałego miejsca stacjonowania – napisano w komunikacie Kremla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20.05.2014 Ukraina nie chce płacić awansem za gaz z Rosji [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 22:00
Władze ukraińskie odrzuciły żądanie Moskwy, która domaga się od Kijowa przedpłat za dostawy gazu - poinformował w liście do UE premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: Achmetow potępia separatystów (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 13:10
Pracownicy zakładów najbogatszego Ukraińca, Rinata Achmetowa, mają w południe wziąć udział w akcjach na rzecz jedności kraju. Pochodzący z Doniecka oligarcha zdecydowanie wystąpił przeciwko separatystom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska przekaże Ukrainie pierwszą ratę pomocy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 07:21
Do Kijowa wybiera się wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Sim Kallas. Pierwsza transza finansowego wsparcia dla Ukrainy wynosi 100 mln euro.
rozwiń zwiń