Szefowa Funduszu Ochrony Środowiska: z węgla można wyprodukować czystszą energię

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 09:25
- Chciałabym to podkreślić, bo równolegle powinny iść prace nad ograniczeniem zanieczyszczenia środowiska i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego. Dbając o klimat pokazujemy jak wysoką redukcję zanieczyszczeń już osiągnęliśmy - mówiła w Jedynce Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW.
Audio
  • Małgorzata Skucha o działalności NFOŚiGW i związkach energetyki z ochroną środowiska (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Przydomowe elektrownie - ekologiczne, ale czy opłacalne? Sprawdza Patryk Michalski (Sygnały dnia/Jedynka)
Małgorzata Skucha
Małgorzata SkuchaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W radiowej Jedynce wyjaśniła, że jeszcze kilka lat temu najważniejszym elementem finansowanym przez NFOŚiGW była gospodarka wodno-ściekowa. Aktualnie ustąpiła ona jednak miejsca energetyce. - Ponieważ musimy dotrzymywać warunków określonych w unijnych dyrektywach, to wszystkie instytucje: Ministerstwo Środowiska, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i my pomagamy tym przedsiębiorcom, którzy chcą zostawić produkcję w kraju, a przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczeń poprzez instalację odpowiednich filtrów i innych elementów. Da się to zrobić również przy produkcji energii z węgla, choć oczywiście wymaga nakładów - powiedziała Małgorzata Skucha, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sytuację energetyczną Polski poprawić ma także znowelizowane Prawo Energetyczne (tzw. mały trójpak), które pozwala na sprzedaż do sieci nadwyżek energii uzyskanych z mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Ich właściciele będą mogli jednak liczyć tylko na 80 proc. hurtowej ceny energii. - Dzięki temu prawu każdy, kto chce produkować energię na własny użytek, może to robić bez zdobywania specjalnych koncesji, a my mogliśmy uruchomić program "Prosument" (dofinansowanie mikroinstalacji OZE - red.). Oczywiście inwestycja nie zwróci się w ciągu roku czy dwóch, ale biorąc pod uwagę dotacje i nisko oprocentowane pożyczki, powinno to zainteresować osoby, które prosumentami chcą zostać - wyjaśniła. Nowe przepisy mają pomóc w osiągnięciu do 2020 roku 15-procentowego udziału odnawialnych źródeł w całości wytwarzanej w Polsce energii.

Małgorzata Skucha powiedziała, że największą popularnością dotychczas cieszyła się sprzedaż kolektorów słonecznych, teraz dostępne będą także inne technologie. - Prowadzimy szkolenia dla gmin i to one pomogą chętnym w doborze odpowiedniej instalacji poprzez rozpoznanie potrzeb, wynajęcie projektanta. Kolejnym kanałem będą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i fachowcy w bankach - dodała.

>>>Zapis całej rozmowy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął działanie 1 lipca 1989 roku. Budowany przez 25 lat system Małgorzata Skucha uznaje za wyjątkowy w skali międzynarodowej. - Unikalność polskiego systemu polega na tym, że środki, które gdzie indziej są środkami budżetowymi przeznaczonymi na ochronę środowiska, w naszym kraju są wyłączone z budżetu, aby potrzeby budżetowe nie powodowały, że ochrona środowiska ma zmniejszone możliwości finansowe - podkreśliła.

Na czym polegać będzie nowa strategia NFOŚiGW i czy kryzys gospodarczy wpływa na jego pracę i działania? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska!

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/ag)

Czytaj także

Na słońcu można zarobić

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 16:15
Energia słoneczna to rynek przyszłości. I to całkiem niedalekiej. Już teraz dzięki instalacji fotowoltaicznej można nie tylko sporo zaoszczędzić, ale nawet zarobić
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest ustawa o OZE: koniec z zielonymi certyfikatami

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 08:06
Rząd przyjął ustawę o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy mają pomóc w osiągnięciu 15 procentowego udziału odnawialnych źródeł w całości wytwarzanej w Polsce energii do 2020 roku. Zastępują też zielone certyfikaty syatemem aukcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą czarne skrzynki w polskich kopalniach

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 10:06
W Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach zaprezentowano unikatowe w skali świata urządzenia, tak zwane czarne skrzynki, dla podziemnych zakładów górniczych. Będą one zbierać newralgiczne dla bezpieczeństwa górników dane niezależnie od aparatury kontrolnej kopalni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolorz: rynek polskiego węgla jest bardzo rozchwiany

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 08:27
- Nie stać nas na to, by likwidować polski węgiel, bo za chwilę dojdziemy do abstrakcyjnej sytuacji, że polska energetyka bazować będzie na węglu importowanym, który wcale nie będzie tańszy od polskiego - powiedział w radiowej Jedynce Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dojdzie do zaplanowanej na 16 czerwca górniczej manifestacji w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 21:36
Związkowcy wyjaśnili, że nie chcą jej organizować w momencie, gdy z rządem rozmawiają na temat przyszłości górnictwa.
rozwiń zwiń