X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ambasador Izraela: mamy moralny dług wobec Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 08:46
- Musimy ich honorować i o nich pamiętać. Musimy też szkolić i edukować kolejne pokolenia dla przyszłości - powiedział w radiowej Jedynce Zvi Rav-Ner. W środę o godz. 15.00 ambasador Izraela w Polsce przekaże pośmiertne odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" pięciorgu polskim duchownym.
Audio
  • Ambasador Izraela: mamy moralny dług wobec Polaków (Jedynka/Sygnały dnia)
Zvi Rav-Ner w studiu radiowej Jedynki
Zvi Rav-Ner w studiu radiowej JedynkiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Medale i dyplomy w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbiorą krewni sióstr Serafiny Adeli Rosolińskiej i Kornelii Jankowskiej oraz trzech księży: Mikołaja Ferenca, Antoniego Kanii i Jana Raczkowskiego.

Zvi Rav-Ner tłumaczył, że będzie to wyjątkowa uroczystość. - Jest bardzo wielu Polaków odznaczonych medalami "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", w tym duchownych. Wyjątkowość dzisiejszej ceremonii polega  na tym, że odbędzie się podczas spotkania Polskiego Episkopatu. Nie pamiętam wcześniej takiej uroczystości - powiedział gość Jedynki. Jego zdaniem, uroczystość będzie też miała wpływ na przyszłe relacje i pojednanie pomiędzy Polakami i Żydami, wyznawcami judaizmu i chrześcijanami. Jak tłumaczył, tę drogę zapoczątkował w Watykanie papież Polak. - Jan Paweł II rewolucyjnie działał w kierunki porozumienia - podkreślił.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Siostrom Serafinie Adeli Rosolińskiej i Kornelii Jankowskiej odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata zostaną przyznane na wniosek mieszkającej w Australii Joan Kirsten. W czasie wojny nazywała się Joanna Przygoda i jako 3-letnie dziecko została wyniesiona przez rodziców z warszawskiego getta. Wraz z matką znalazła schronienie u Marii Kaczyńskiej w Milanówku. W maju 1943 r. ich kryjówka została odnaleziona przez Niemców. Po śmierci matki i aresztowaniu ojca, po półrocznej tułaczce, w styczniu 1944 r. Joasią zaopiekowały się siostry zakonne prowadzące ochronkę w Suchedniowie. Dziewczynką zajmowała się przełożona klasztoru s. Serafia Adela Rosolińska oraz s. Kornelia Jankowska. W gronie 80 dzieci Joasia była jedyną Żydówką.

Zobacz serwis: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Zvi Rav-Ner przypomniał, że to były dramatyczne historie. - Polakom, którzy ratowali Żydów groziła kara śmierci. Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie, jakby się zachował w takiej sytuacji. Sam nie wiem, co bym zrobił - powiedział. Jego zdaniem przykład Polaków, którzy mimo wszystko ratowali Żydów daje nadzieję na przyszłość. - Nawet jeśli na świecie będzie panowało zło, to zawsze znajdą się podobni im ludzie - podkreślił gość radiowej Jedynki.

Ambasador Izraela tłumaczył, że nie można generalizować iż Polacy są antysemitami. - Nasza wspólna historia ma 800-900 lat. Były w tym okresie wspaniałe momenty. Nie bez powodu w Polsce istniała największa w historii gmina żydowska. Z drugiej strony nie wszystko jednak było różowe - tłumaczył ambasador Izraela w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem. Jego zdaniem obecnie jesteśmy na dobrej drodze do pojednania, a w demokratycznej Polsce, która świętowała ostatnio 25 lat swojej wolności, jest pod tym względem dobry klimat.

Ambasador Zvi Rav-Ner mówił też w "Sygnałach dnia" o nowym prezydencie Izraela oraz o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-06-11 11:29 Zgłoś
Piękne. Jak nie będzie nowych świństw wojennych, to za kilka pokoleń może być prawdziwa miłość między oboma narodami (...) Mamy natomiast niepozałatwiane sprawy z Ukrainą, tam jeszcze żyją Rusini, którzy ratowali Polaków przed banderowskimi zbrodniarzami, a tymczasem polskie rządy hołubią Juszczenkę, Tymoszenko, Bondarenkę... Kiedy powstanie w Polsce gaj poświęcony Sprawiedliwym Wśród Narodów Wschodu? Z imionami, nazwiskami i nawet ich zdjęciami.

Czytaj także

Jan Karski: ludzie nie mogą zapomnieć, co to jest Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 07:30
Prawnik, historyk i dyplomata, ale przede wszystkim kurier Polskiego Państwa Podziemnego na Zachód. Mówił, że Holokaust jest grzechem, który ciąży na całej ludzkości. 13 lipca 2000 zmarł Jan Karski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwedzi, IKEA i nazizm. "Chcę podnieść ich z masowych grobów"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 17:40
Książka "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" opowiada trudną historię przyjaźni żydowskiego chłopca Otto z przyszłym założycielem IKEI, który był nazistą. - Najważniejsze jest dla mnie, by podnieść bliskich Otto z masowych grobów, w których spoczywa 6 mln ludzi i zwrócić im historię życia - mówi w Jedynce autorka.
rozwiń zwiń