Gronkiewicz-Waltz: 30 września warszawiacy nie pojadą II linią metra

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 09:31
Prezydent Warszawy zapewniała w "Sygnałach dnia", że termin zakończenia budowy, czyli 30 września 2014 roku będzie dotrzymany. Zakończenie prac nie oznacza jednak uruchomienia drugiej nitki podziemnej kolejki.
Audio
  • Gronkiewicz-Waltz: 30 września zakończenie budowy II linii metra
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Hanna Gronkiewicz-WaltzFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Uruchomienie nie zależy od nas, tylko od zewnętrznych podmiotów, począwszy od straży pożarnej, po nadzór budowlany - zaznaczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Chodzi o odbiory techniczne i budowlane, a na ich tempo miasto nie ma wpływu.
Według początkowych planów budowa miała się zakończyć w październiku 2013 roku. Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła powstałe, blisko roczne opóźnienie m.in. tym, że w stolicy nie ma aktualnych map podziemnych instalacji. - Nie było tam wszystkich tak zwanych przekładek, sieci. Warszawa po powojennej odbudowie jest niestety tak skonstruowana, że nie ma dokładnych map - stwierdziła Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Całkowity koszt budowy centralnego odcinka drugiej linii metra wyniesie około 4,4 miliarda złotych. - W porównaniu z innymi budowami metra, to jest taka średnia norma. Zresztą, gdyby to było za drogo, to wtedy Unia Europejska nie dałaby nam środków - tłumaczyła prezydent miasta. 60 proc. tej kwoty pochodzi  ze środków unijnych.
Zdaniem prezydent Warszawy, najważniejsze jest to, że budując metro ze Śródmieścia na Pragę udało się przełamać niemoc towarzyszącą tej inwestycji. - Centralny, najtrudniejszy odcinek, jest praktycznie wykonany. Zajmujemy się wykańczaniem stacji. Przez kilkadziesiąt lat nie było decyzji, żeby wybudować II linię metra i ten impas przełamaliśmy - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent stolicy wyjaśniła też, że w kolejnych etapach powstanie jedenaście stacji metra. Jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na pierwszych sześć. Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz poprowadzenie metra na Pragę da impuls do rozwoju tej dzielnicy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła również, że po wakacjach ogłosi swoją decyzję ws. kandydowania w jesiennych wyborach na prezydenta Warszawy. Nie jest jednak pewna wyboru na trzecią kadencję. - Zawsze są możliwe czarne scenariusze. Wiele lat jestem w polityce i widziałam sytuacje, gdy faworyci przegrywali. Będą walczyć o serca warszawiaków, będę im pokazywać, co chcę zrobić, ale to do mieszkańców stolicy będzie należała ostateczna decyzja - powiedziała.

>>>Zapis całej rozmowy

Zapewniała, że ma spójną wizję rozwoju miasta i będzie ją konsekwentnie realizować. - Warszawa ma szanse stać się stolicą Europy Środkowej XXI wieku - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem, stolica Polski będzie mogła konkurować z Moskwą i Berlinem.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
tj/ag

Czytaj także

Hanna Gronkiewicz-Waltz: "gaz" w metrze to najpewniej chuligański wybryk

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 09:19
Do takich wniosków, zdaniem gościa "Sygnałów dnia", doszedł zespół kryzysowy. - Mogła to być woń specjalnie rozpylana. Badania straży pożarnej i policji nie wykazały, że było to coś trującego. Prawdopodobnie rozpylono lub rozlano jakąś substancję - powiedziała prezydent Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz: powalczę o 3 kadencję

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 20:12
Hanna Gronkiewicz-Waltz potwierdziła w TVN24 chęć swojego startu w wyborach samorządowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gronkiewicz-Waltz: do 2022 r. chce przeznaczyć 25,5 mld zł na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:54
W latach 2014 - 2022 Warszawa zamierza wydać na inwestycje 25,5 mld zł - mniej więcej tyle, ile przez ostatnie osiem lat. W tym czasie powstać ma prawie cała II linia metra i obwodnica śródmiejska - poinformowała prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń