KRRiT podsumowuje rok: cyfryzacja sukcesem, a największą porażką...

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 10:54
- Opłata audiowizualna dla mediów publicznych, dlatego w tym roku zadaniem priorytetowym jest doprowadzenie do powstania stosownej ustawy - mówił w Jedynce przewodniczący KRRiT Jan Dworak.
Audio
  • Sukcesy i porażki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - wysłuchał Mariusz Filar (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i TelewizjiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska chce, by ustawa została przyjęta do końca 2015 roku. - Propozycja ministra Zdrojewskiego szła w kierunku powszechnej opłaty audiowizualnej , za to o niewielkim wymiarze. Myślę, że to jest dobry kierunek, ale miejsce na dyskusję ciągle jeszcze jest - powiedziała radiowej Jedynce.

Zdaniem Jana Dworaka , przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji opłata audiowizualna mogłaby zmienić sytuację mediów publicznych, szczególnie telewizji, która musi komercjalizować program, by zarabiać. - Postaramy się też utrzymać dobrą stabilność władz, co pozwoli na zarządzanie mediami bez specjalnych huśtawek natury politycznej - dodał.

Medioznawca prof. Maciej Mrozowski przestrzega jednak przed skupianiem się na kwestiach prawno-finansowych. - Ucieka nam możliwość zbudowania instytucji kulturotwórczej, która byłaby punktem orientacyjnym Polaków. Obce stacje nie pełnią tych obowiązków i nie muszą - podkreślił.

Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2013 roku zostanie przedstawione w Sejmie w środę 9 lipca. Wśród wielu dokonań KRRiT Jan Dworak jako największy sukces wskazuje zakończenie procesu cyfryzacji nadawania naziemnego telewizji. - Wszyscy Polacy odczuli tę różnicę. Krajowa Rada miała swój wkład w ten proces oceniony powszechnie jako udany - mówił w radiowej Jedynce.

Jak przewodniczący KRRiT ocenia pełnienie misji przez media publiczne? Na czym, zdaniem prof. Mrozowskiego powinny się one skupić? Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotował Mariusz Filar.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/tj)

Czytaj także

Minister kultury: mamy problem z ustawą medialną

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 07:49
- Ustawa medialna nie trafiła do Sejmu. Pojawiły się problemy natury technicznej i politycznej - wyjaśniał w Jedynce Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący KRRiT: brak woli politycznej ws. finansowania mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 15:50
Brak zmian w ustawie o finansowaniu mediów publicznych oraz ściągalność abonamentu nieprzekraczająca 9 procent to wynik braku woli politycznej, by taką sytuację zmienić - twierdzi Jan Dworak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cyfrowy" sukces! Krzysztof Łuszczewski w Komitecie Euroradio

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 11:07
Dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia S.A. Krzysztof Łuszczewski został wybrany do Komitetu Euroradio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworak: właściwe finansowanie mediów publicznych to zadanie do wykonania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 17:24
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak podkreślił, że trzeba na nowo przemyśleć rolę mediów publicznych i dostosować ją do zmian społecznych, by jak najlepiej pełniły swoje funkcje.
rozwiń zwiń