Most63 - Powstanie Warszawskie w hasłach, o które nikt nie pytał

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 19:52
- Przeprowadzając wywiady z powstańcami, żołnierzami AK spotkaliśmy się ze zdziwieniem, że nie będziemy rozmawiali o wojnie i przelewie krwi, tylko sprawach bliższych sercu. Przyznali, że nikt ich przez te 70 lat nie chciał o to pytać - mówi w Jedynce Piotr Jasiński, współautor projektu Most63.
Audio
  • Most63 - Powstanie Warszawskie w hasłach, o które nikt nie pytał (Sygnały dnia/Jedynka)
Inscenizacja epizodów z Powstania Warszawskiego
Inscenizacja epizodów z Powstania Warszawskiego Foto: PAP/Tomasz Gzell

Był 1 sierpnia 1944 roku. Dochodziła godzina 17.00. Wybiegał na zbiórkę swojej kompanii, gdy na  schodach domu usłyszał: "Nie zapomnij przynieść ze sklepu chleba". Wrócił z nim, dopiero w styczniu 1945 roku. Chleb - magiczne słowo. Co ono i 30 innych ważnych wyrażeń znaczyło w 1944 roku i co znaczą dziś? To pytanie autorzy projektu "Most 63" skierowali do uczestników Powstania Warszawskiego i mieszkających w stolicy 20-30-latków.

HISTORIA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

"Nie zawsze praca jest taką, jaką człowiek chciałby mieć. Na przykład w Powstaniu pracą było budowanie barykad. Ludzie, którzy nigdy w życiu nie mieli w ręku łopaty czy kilofa, musieli je budować" - opowiada jeden z uczestników zrywu. Jego wypowiedź dopełnia przedstawiciel młodego pokolenia: "Praca jest dla mnie sposobem na życie. Wyznacza rytm dnia, tygodnia, miesiąca, roku, rytm życia w ogóle. Dzięki temu daje poczucie pewności, ciągłości, przewidywalności jutra."
Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego twórcy projektu, Grzegorz Piwnicki i Piotr Jasiński, stworzyli dokument składający się z 63 miniatur filmowych, wspartych wystawami plakatów, który będzie miał swoją premierę 1.08.2014. W dokumencie tym Polacy i obcokrajowcy – obecni mieszkańcy Warszawy, definiują proste hasła np. "sen", "brat", "chleb", "woda", "rodzina", "przyjaciele", "szczęście", "samotność". - Jesteśmy mieszkańcami Warszawy i interesuje nas jej historia. Myślę, że jesteśmy lokalnymi patriotami - wyjaśnia Piwnicki.

Pracom nad projektem Most63 przyglądała się Ewa Syta. Zapraszamy do wysłuchania całej relacji!

***

Projekt "Most63" będzie nieodpłatnie prezentowany podczas równoległych wystaw w trzech miastach: Warszawie, Berlinie i Moskwie. Informacje o projekcie dostępne na stronie most63.pl, tam także pod koniec lipca zamieszczone zostaną wypowiedzi jego uczestników.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/tj)

Czytaj także

"Powstanie Warszawskie" - tam śmierć jest prawdziwą śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 12:42
Na ekrany kin wszedł dramat historyczny "Powstanie Warszawskie". To pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych - dramat wojenny non-fiction.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walijczyk, Brytyjczyk, Polak - prof. Norman Davies

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:11
- Jest pan niezwykłym człowiekiem i cieszę się, że mogę panu wręczyć polskie obywatelstwo - powiedział podczas uroczystości Bronisław Komorowski. Autor książek "Powstanie '44", "Boże igrzysko" i "Serce Europy" odebrał w Belwederze z rąk prezydenta polski paszport.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniani bohaterowie wydobyci z mroków historii. "Arsenał Warszawa"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 12:38
Choć nie mówi się o nich na lekcjach historii, mieli wpływ na losy państwa polskiego. 16-letnia sanitariuszka, która chciała uratować Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy siostry bohaterów "Kamieni na szaniec" to tylko niektórzy z nich. Ich losy przypominają uczniowie w ramach konkursu "Arsenał Warszawa".
rozwiń zwiń