Prof. Lipowicz: "Powstrzymaj pijanego kierowcę" - ta akcja zmusza do namysłu

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 09:20
- Kampania jest ważna, bo straszenie Polaków pokazywaniem skutków wypadków powodowanych przez kierowców pod wpływem używek niewiele daje - mówi w Jedynce Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.
Audio
  • Irena Lipowicz o akcji "Powstrzymaj pijanego kierowcę” (radiowa Jedynka/"Sygnały dnia")
  • Jaki wpływ ma alkohol na zachowanie za kierownicą - materiał Doroty Świerczyńskiej (Sygnały dnia/Jedynka)
Gościem Sygnałów dnia będzie prof. Irena Lipowicz
Gościem "Sygnałów dnia" będzie prof. Irena LipowiczFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 35 procent Polaków jest świadkami prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.
Zazwyczaj obserwacja dotyczy "dalszych znajomych” (93 procent) oraz przyjaciół (80 proc.), a także członków rodziny (blisko połowa). Polacy rzadko podejmują interwencje wobec pijanych za kierownicą. Tłumaczą to obawą przed oskarżeniem o donosicielstwo, niechęcią do wtrącania się w "nie swoje sprawy” czy lękiem przed próbą zemsty.
Celem kampanii "Powstrzymaj pijanego kierowcę” jest podniesienie poziomu świadomości polskiego społeczeństwa na temat wpływu alkoholu na organizm kierowcy oraz możliwych skutków jazdy po pijanemu.
Prof. Teresa Lipowicz uważa, że ta akcja, to najlepszy sposób włączenia ludzkiej wyobraźni. Adresowana jest ona przede wszystkim, jak wraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, do osób wsiadających do samochodu z pijanym kierowcą. - Czy gdyby terrorysta podłożył nam bombę, to chcielibyśmy odbywać podróż w jej towarzystwie? Sądzę, że nie - mówi Lipowicz w "Sygnałach dnia".

Według RPO,  żeby walczyć z pijanymi kierowcami nie potrzeba zaostrzać prawa, jak postulują niektórzy politycy.  - Najpierw spróbujmy zastosować to prawo, które już mamy. Stwierdzenie, że jest ono za słabe i nie działa, to świetna wymówka - mówi Lipowicz.

Rzecznik Praw Obywatelskich objęła honorowym patronatem akcję "Powstrzymaj pijanego kierowcę", w której bierze udział też radiowa Jedynka.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

iz, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmian w ustawie o zawodzie lekarza

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 15:37
Profesor Irena Lipowicz uważa, że to kierownictwo placówki medycznej, a nie lekarz powinno informować pacjenta, gdzie może wykonać świadczenie, którego odmówiono mu powołujący się na klauzulę sumienia. Według RPO obowiązujące przepisy mogą stwarzać konfliktowe sytuacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groźny wypadek w centrum Warszawy. Zderzenie samochodów i autobusu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 19:33
Wznowiono ruch w centrum Warszawy, gdzie w niedzielę po południu doszło do wypadku, w którym rannych zostało dziewięć osób. Nieprzejezdna, przez ok. dwie godziny, była trasa WZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczny wypadek w Wielkopolsce. Nie żyje 14-latka, kierowca z zarzutami

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 16:35
Ustalono, że 21-letni mężczyzna nie zatrzymał się na znaku "stop" i uderzył w jadący prawidłowo samochód dostawczy, którym podróżowała dziewczyna.
rozwiń zwiń