Śmierć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy placu Teatralnym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 09:11
Poeta był w oddziale, który próbował odbić usytuowany przy placu Teatralnym Pałac Blanka. Pogrzeb Baczyńskiego, był jednym z pierwszych w czasie Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - śmierć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Plac Teatralny w Warszawie przed II wojną światową
Plac Teatralny w Warszawie przed II wojną światowąFoto: Wikimedia Commons/CC/Spetsedisa

Odbudowany po wojennych zniszczeniach Pałac Jabłonowskich, który znajduje się na placu Teatralnym, w czasie Powstania Warszawskiego był budynkiem o dużym znaczeniu. Mieścił się tu bowiem ratusz.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Dziś na pałacu znajduje się tablica upamiętniająca bardzo ważne, ale i tragiczne wydarzenie. Już 4 sierpnia zginął tu poeta Krzysztof Kamil Baczyński. - Został on najprawdopodobniej trafiony przez niemieckiego snajpera, który operował z Teatru Wielkiego. Dostał strzał w głowę. Zginął od razu - mówi dr Szymon Niedziela, kierownik ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>

Łucja Kossakowska, pseud. Iga, która była łączniczką oddziału Barry, w pierwszych dniach Powstania znalazła się w ratuszu przypadkiem. Miała przejść kurs radiotelegrafii, a łącznik, z którym spotkała się na placu Teatralnym zabrał ją do Pałacu Jabłonowskich. Chwilę później rozległy się strzały i rozpoczęło się barykadowanie budynku. Okazało się, że w sąsiednim Pałacu Blanka stacjonują Niemcy.

Powstańcy przypuścili atak na ten budynek. W oddziale, który próbował odbić Pałac Blanka, walczył właśnie Krzysztof Kamil Baczyński. - Nikt nie wiedział, że to jest poeta. Może jego dowódca wiedział, może najbliżsi koledzy - wspomina Łucja Kossakowska. Jak dodaje, jego uroczyste pożegnanie było jednym z pierwszych powstańczych pogrzebów.

Pierwszy odcinek z cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentować będziemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

bk/ag

Czytaj także

Minuta ciszy. Upamiętnij bohaterów Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 08:50
Raz do roku mieszkańcy stolicy składają szczególny hołd bohaterom swojego miasta. 1 sierpnia o godz. 17.00 minutą ciszy czczą pamięć walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dobrze, że jest komu mówić i słuchać o Powstaniu Warszawskim"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 16:45
- Nie może pani tego wiedzieć, dlatego pani powiem. Jak ktoś służył w pułku ułanów, to nigdy nie był i nie będzie zmęczony – powiedział mi krótko Pan Stanisław Bontemps, powstaniec warszawski, z którym obejrzałam premierowy pokaz filmu "Powstanie Warszawskie". I nie piszę o tym tylko dlatego, że na uroczystość przyjechał w naprawdę godnej pozazdroszczenia formie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - nowy cykl Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 10:44
Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego na antenie Jedynki można słuchać wspomnień uczestników i dowiedzieć się, jak miejsca, w których toczyły się walki, wyglądają współcześnie. Pierwszy odcinek cyklu "Radiowa Mapy Powstania Warszawskiego" poświęcony był Śródmieściu Południowemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksplozja "czołgu pułapki" na ulicy Jana Kilińskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 19:30
Wydarzenie znane w historii Powstania Warszawskiego jako "wybuch czołgu pułapki" jest uznawane za jeden z najtragiczniejszych epizodów obrony Starego Miasta.
rozwiń zwiń