X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prudential. Nad Warszawą znów powiewała polska flaga

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 10:34
- Pamiętam jak wykurzaliśmy Niemców z kawiarni, która była na dole. Bronili się jak mogli, a potem starali się nam odebrać budynek z powrotem. Nasze ataki jednak się udały, Niemcy zostali wygnani z Prudentialu - wspomina Danuta Kaszkur-Paszkowska ps. "Młoda".
Audio
  • Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - walki o Prudential
Prudential, pierwszy warszawski wieżowiec, zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Zdjęcie wykonane w 1945 roku
Prudential, pierwszy warszawski wieżowiec, zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Zdjęcie wykonane w 1945 rokuFoto: Zbyszko Siemaszko/Wikimedia Commons

Prudential, najwyższy budynek przedwojennej Warszawy (XVI pięter), znajdował się na placu Napoleona (dziś plac Powstańców Warszawy) w Śródmieściu Północnym. Na poziomie parteru były pomieszczenia biurowe i gastronomiczne, a resztę kondygnacji zajmował luksusowy hotel.

W czasie Powstania Warszawskiego budynek odbił z rąk Niemców batalion "Kiliński" dowodzony przez rotmistrza Henryka Roycewicza-Leliwę. - Zawsze kiedy mówi się o tym wydarzeniu, wspomina się jednego bohaterskiego żołnierza. Był to Jan Frymus ps. "Garbaty" - chłopak chory na odmę płucną. Razem z kilkoma innymi powstańcami wszedł po schodach na samą górę budynku z flagą i zawiesił ją na dachu - opowiada dr Szymon Niedziela, kierownik ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

W tym samym czasie, gdy "Garbaty" pokonywał kolejne piętra Prudentialu, w budynku znajdowała się Danuta Kaszkur-Paszkowska. - Byłam wtedy chyba na pierwszym piętrze i widziałam jak oni idą na górę, żeby powiesić flagę. Pamiętam, że zerkałam przez okna na Pragę, skąd pochodziłam. To był taki wiek, kiedy wsadzało się nosa wszędzie tam, gdzie nie trzeba. Uważam, że wszystko to miało sens. Trudno było opuścić ręce i czekać co z nami zrobią. Niech wiedzą, że walczymy, że bronimy się, że chcemy innego życia - tłumaczy dawna sanitariuszka.

Poprzednie odcinki cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego znajdziesz tu >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentujemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śródmieście Północne. "PAST-a nękała nas strasznie, Niemcy mieli z niej duży zasięg rażenia"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 17:06
- Usypisko gruzu, zaczynają pełzać coraz większe płomienie, łomot broni maszynowej i my, maleńcy. Jak człowiek może się skurczyć... Wydaje mi się, że byłam jak placuszek - o ataku na strategiczny budynek stolicy opowiada Barbara Matys-Wysiadecka ps. "Baśka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wola - miejsce, gdzie dokonało się ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 09:53
Okolice skrzyżowania ulic Wolskiej i Płockiej w Warszawie wyglądały w czasie wojny inaczej niż obecnie. Tam właśnie Niemcy dokonali rzezi mieszkańców Woli. Szacuje się, że zostało zamordowanych kilkadziesiąt tysięcy cywilów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzielna 72 - pierwsza kwatera generała Bora-Komorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 18:54
- Pierwotnie kwatera Komendanta Głównego AK miała znajdować się na Mokotowie. Po zmianie decyzji i wyborze fabryki Kamlera, stąd swój szlak bojowy rozpoczęło Zgrupowanie Radosław - opowiada dr Szymon Niedziela, kierownik ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń