Konkolewski: najczęściej w wypadkach giną pasażerowie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 08:00
Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji apeluje o większą aktywność pasażerów. - Jeśli są bierni i przymykają oko na ekscesy kierowcy, to często dochodzi do tragedii - mówi w radiowej Jedynce.
Audio
  • Młodszy inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji o akcji "Powstrzymaj pijanego kierowcę"(Jedynka/"Sygnały dnia")
Marek Konkolewski
Marek KonkolewskiFoto: Andrzej Gralewski/PR

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pasażer także jest uczestnikiem ruchu. - W samochodzie znakomitą większość stanowią właśnie pasażerowie. To oni, gdy dochodzi do zdarzenia drogowego, najczęściej zostają ranni lub giną, dlatego powinni być aktywni - mówi w "Sygnałach dnia" młodszy inspektor Marek Konkolewski . - Nie ma nic gorszego niż śpiący w nocy pasażerowie i kierowca, który porusza się po autostradzie, czy innych prostych odcinkach drogi. Prędzej, czy później, prowadzący przegra ze zmęczeniem, zwłaszcza, że nie będzie miał wsparcia pasażerów - dodaje gość radiowej Jedynki.

Konkolewski apeluje, żeby pasażerowie byli wyczuleni zwłaszcza na problem alkoholu. Skoro zwracanie się z prośbą o rozsądek do samych kierowców nie odnosi skutku, warto, by współuczestnicy ruchu wzięli sprawy w swoje ręce. - Najprostszym sposobem powstrzymania pijanej osoby jest odebranie jej kluczyków. Jeśli to nie przynosi rezultatów, bo np. będzie miała zapasowe, to można po prostu spuścić powietrze z kół - wymienia Konkolewski.

Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", coraz więcej osób już reaguje na widok samochodu jadącego wężykiem. Ludzie widzący nietypowo poruszający się pojazd dzwonią z informacją pod numer 112. Dzięki temu, policja może wyeliminować z ruchu nietrzeźwego kierowcę.

Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 35% Polaków jest świadkami prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Zazwyczaj obserwacja dotyczy "dalszych znajomych” (93%) oraz przyjaciół (80%), a także członków rodziny (blisko połowa). Polacy rzadko podejmują interwencję wobec pijanych za kierownicą. Tłumaczą to obawą przed oskarżeniem o donosicielstwo, niechęcią do wtrącania się w "nie swoje sprawy", czy lękiem przed próbą zemsty.

Radiowa Jedynka jest patronem medialnym akcji "Powstrzymaj pijanego kierowcę". Więcej na ten temat  na www.powstrzymaj.pl.

Celem kampanii "Powstrzymaj pijanego kierowcę” jest podniesienie poziomu świadomości polskiego społeczeństwa na temat wpływu alkoholu na organizm kierowcy oraz możliwych skutków jazdy po pijanemu.

Rozmawiał Daniel Wydrych

iz/ag

Czytaj także

Zaostrzenie kar dla pijanych kierowców nic nie da?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 14:41
Czy po wypadku w kamieniu Pomorskim, gdzie pijany kierowca zabił sześć osób, pojawiają się propozycje zaostrzenia prawa wobec nietrzeźwy, kierujących pojazdami mechanicznymi. Prezes stowarzyszenia Alter Ego uważa, że to nic nie da.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijany Polak za kierownicą. "Wiara w ustawę problemu nie rozwiąże"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 18:20
- Jako społeczeństwo oczekujemy, ze ktoś inny rozwiąże problem alkoholu na drogach. Że zrobi to władza za pomocą zaostrzania kar czy kontroli drogowych. A przecież problemy społeczne załatwia się tam, gdzie one występują: w rodzinie, gronie przyjaciół, sąsiadów - powiedział w Jedynce Maciej Wroński, prezes Towarzystwa Trzeźwości Transportowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Powstrzymaj pijanego kierowcę". Czasami trzeba zacząć od siebie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 08:02
- Wiele osób często deklaruje, że nigdy nie wsiada po alkoholu za kierownicę. Doskonale wiemy jednak, że zdarzają im się takie przypadki - mówi psycholog Ilona Buttler z Instytut Transportu Samochodowego.
rozwiń zwiń