X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tu cię skażą, tam umorzą. W tej sprawie co sąd, to opinia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:09
Niewyraźne zdjęcia z fotoradarów rozstawionych przez straż miejską stały się przyczyną rozbieżności w orzecznictwie polskich sądów. Jeśli tożsamość kierowcy budzi wątpliwości właściciel pojazdu ma obowiązek wskazać komu powierzył pojazd. Czy jednak straż miejska ma prawo karać właściciela, jeśli odmówi?
Audio
  • Czy straż miejska ma uprawnienia oskarżyciela publicznego - sprawdzał Krzysztof Horwat (Sygnały dnia/Jedynka)
Strażnik miejski przy przenośnym urządzeniu rejestrującym. 30 września 2014 Sąd Najwyższy rozpatrzy czy straże gminne i miejskie mają uprawnienia oskarżyciela publicznego w sprawach niewskazania przez właściciela pojazdu komu powierzył ten pojazd do kierowania
Strażnik miejski przy przenośnym urządzeniu rejestrującym. 30 września 2014 Sąd Najwyższy rozpatrzy czy straże gminne i miejskie mają uprawnienia oskarżyciela publicznego w sprawach niewskazania przez właściciela pojazdu komu powierzył ten pojazd do kierowaniaFoto: PAP/Marcin Bielecki

Jeszcze do niedawna wątpliwości było więcej. Kierowcy i organy ścigania spierali się czy odmowa wskazania kierującego pojazdem, w przypadku zarejestrowania przekroczenia prędkości fotoradarem, jest wykroczeniem. Jednak orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 12 marca tego roku jednoznacznie wskazuje, że art. 96 § 3 kodeksu wykroczeń sankcjonuje zachowanie polegające na niewskazaniu na żądanie uprawnionego organu osoby, której powierzono pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie. Obowiązek ten wynika z art. 78 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym, a jego niedopełnienie karane może być grzywną.

I tu zaczynają się prawne schody. O ile bowiem w przypadku fotoradarów należących do policji wątpliwości nie ma, to nie jest do końca jasne czy straż miejska ma prawo nakładać kary grzywny, kierować podobne sprawy do sądu i występować w nich jako oskarżyciel. - Przepisy nie wskazują jednoznacznie czy straż gminna, w ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego, może również występować w roli oskarżyciela w przypadku niewskazania przez właściciela pojazdu komu powierzył ten pojazd do kierowania - przyznaje Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

W różnych sądach w całej Polsce toczyły się więc podobne sprawy, z których część trafiła do Sądu Najwyższego. - Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżał tego typu orzeczenia poprzez wniesienie kasacji, stawiając zarzut zaistnienia bezwzględnej przyczyny odwoławczej polegającej na tym, że straż miejska nie była w ogóle uprawniona do kierowania wniosku o ukaranie w tej kategorii spraw - wyjaśnia Dariusz Zbroja, z-ca dyrektora Zespołu Prawa Karnego w Biurze RPO.

Większość kasacji została uwzględniona. Ale w kwietniu tego roku Sąd Najwyższy oddalił jedną z nich uznając, że straży miejskiej przysługują uprawnienia oskarżyciela publicznego. W Polsce takie rozbieżności to nic dziwnego. - Może być tak, że w jednej sali sąd orzeknie i skaże uznając, że straż miejska miała prawo do złożenia wniosku o ukaranie, a w sali obok, o tej samej godzinie, drugi sąd uzna, że takiego prawa nie miała i umorzy postępowanie - dodaje Zbroja.

W jaki sposób w tej sprawie radzą sobie stołeczni strażnicy miejscy? Jak rozbieżności w orzeczeniach rozwiązać postanowił Sad Najwyższy? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji, którą przygotował Krzysztof Horwat.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotoradary GITD z wyższym progiem kontroli prędkości. "Zderzyliśmy się z realiami"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 10:11
W ubiegłym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła raport sprawie fotoradarów Inspekcji Transportu Drogowego. Jedyne zastrzeżenia dotyczyły wyższego od ustawowych 11 km/h progu kontroli prędkości w części urządzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezkarność piratów drogowych. Straż miejska nie ma z nimi szans?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 12:39
Jeleniogórski sąd odmówił straży miejskiej prawa do wniesienia sprawy o ukaranie właściciela samochodu za to, że nie wskazał, kto prowadził pojazd i został sfotografowany przez fotoradar rejestrujący przejazdy na czerwonym świetle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowcy dostają mandaty za nie swoje wykroczenia. Weiss śledzi fałszerzy tablic

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 18:47
Słuchacz z Łodzi dostaje mandaty za przekroczenie prędkości wystawiane na podstawie zdjęć z fotoradarów. Okazuje się, że na zdjęciu jest inny samochód, ale z tablicami rejestracyjnymi auta słuchacza. Sprawą zajął się Janusz Weiss.
rozwiń zwiń