Szef BBN: na szczycie NATO większość naszych postulatów zostanie uwzględniona

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 09:25
- Mam nadzieję, że na szczycie NATO zapadną decyzje dotyczące wysuniętego bazowania, logistyki, sprzętu i magazynów z zaopatrzeniem dla wojsk sojuszniczych na terenie naszego kraju i państw bałtyckich - mówił w "Sygnałach dnia" generał Stanisław Koziej.
Audio
  • Generał Stanisław Koziej o kryzysie na Ukrainie i unijnych sankcjach wobec Rosji (Sygnały dnia/Jedynka)
Gen. Stanisław Koziej
Gen. Stanisław KoziejFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Szczyt NATO zaplanowano na początek września. Przywódcy państw członkowskich sojuszu będą dyskutować o przyszłości struktury i wyzwaniach w walijskim mieście Newport.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreśla, że w związku ze zbliżającym się szczytem, trwają intensywne prace sztabowe i polityczne nad strategicznymi wnioskami, co do wzmocnienia się NATO na wschodniej flance.

Generał Stanisław Koziej przypomina, że Polska od wielu miesięcy jasno definiuje pod kątem szczytu NATO swoje oczekiwania. W jego opinii, jest coraz bardziej prawdopodobne, że duża część, czy nawet większość, naszych postulatów zostanie uwzględniona, a następnie stopniowo realizowana. - Realizacja na pewno będzie rozłożona na lata, ale ten krok strategiczny, kierunek, pewne zadania, zostaną niewątpliwie na tym szczycie ustalone - ocenia gość Jedynki.

Odnosząc się do pojawiających się w Unii Europejskiej głosów krytyki dotyczących unijnych sankcji wobec Rosji, szef BBN mówi, że jest pewien problem w wypracowaniu jednolitego stanowiska Zachodu w stosunku do Rosji, ale jego zdaniem, w ostatnich tygodniach widać "zdecydowany postęp i konsolidację Zachodu".

- Nie możemy robić sobie złudnej nadziei, że Unia Europejska we wszystkich sprawach zawsze będzie mówiła jednym głosem. Dobrze byłoby się jednak zastanowić, jaki mamy wspólny katalog interesów międzynarodowych i w obszarze tych interesów zawsze mówić jednym głosem - mówi Koziej i dodaje, że "problem wypracowania wspólnej strategii polega na jasnym zdefiniowaniu wspólnego mianownika, co do którego się wszyscy zgadzamy. Inne rzeczy, co do których się różnimy, muszą pozostać poza Unią".

- Unia Europejska jest zbiorowiskiem różnych państw i każe z nich ma swoje własne interesy. To jest normalne, że nie uda się uzyskać stuprocentowej jedności, tak jak jest w przypadku Stanów Zjednoczonych czy Rosji. W takich podmiotach politycznych, jakim jest Unia, czyli zbiorowych, jest to zawsze szukanie pewnego kompromisu między różnymi zdaniami. Różnice zdań nie powinny nikogo dziwić, bo każde państwo ma swoje interesy - ocenia gość radiowej Jedynki.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Zdaniem generała Stanisława Kozieja, mimo kosztów ponoszonych przez poszczególne kraje, sankcje nałożone na Rosję były konieczne. - Jest kryzys, w tym kryzysie się znajdujemy i trzeba szukać wyjścia. Trwanie w takiej sytuacji także oznacza ponoszenie kosztów, a być może nie zaprzestanie sytuacji kryzysowej może doprowadzić do jeszcze większego kryzysu i jeszcze większych kosztów - ocenia szef BBN. - Kryzys zawsze wymaga aktywnego reagowania i w czasie kryzysu ponosi się koszty. Gdyby nie ponosiłoby się kosztów, nie byłoby kryzysu - dodaje.

Gość "Sygnałów dnia' mówił także o defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego oraz o ataku hakerskim na oficjalną stronę internetową prezydenta Polski.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.

(kh)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koziej porównuje Rosję do wilka, który ma niezaspokojony apetyt

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 09:32
- Rosja będzie robiła wszystko, by sprowokować Ukrainę do spowodowania na wschodzie kraju niepokojów i zamieszek na wielką skalę - uważa szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koziej: zestrzelenie samolotu było kulminacją kryzysu na wschodzie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 09:00
- Jest ponad 90 procent pewności, że malezyjski samolot został zestrzelony - mówił w radiowej Jedynce szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Koziej: wojna Rosji z Zachodem? Niczego nie można wykluczyć

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 16:35
- Władimir Putin balansuje na granicy ryzyka wojennego z Zachodem - mówił w radiowej Jedynce generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja zaatakuje Ukrainę? Gen. Koziej: taki scenariusz staje się bardziej prawdopodobny

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 09:26
NATO ostrzega, że rośnie ryzyko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej mówił w radiowej Trójce, że Rosja wkroczyła na drogę eskalacji w swoim najbliższym otoczeniu geopolitycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina ma sprawdzić biały konwój. Kijów potwierdza nielegalny wjazd pojazdów wojskowych z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 12:47
Według AFP kontrola się jeszcze nie zaczęła. Tymczasem Kijów potwierdził doniesienia dziennikarzy o kolumnie wojskowej z Rosji, która nielegalnie przejechała przez granicę Ukrainy w czwartek wieczorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińskie służby gotowe do inspekcji konwoju po rosyjskiej stronie granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 16:45
Wbrew wcześniejszym informacjom strony ukraińskiej, kontrola się nie rozpoczęła. Przedstawiciele Kijowa czekają na transport przy przejściu granicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biały Dom: Rosja nie ma prawa wysyłać wozów bojowych na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 15:16
USA wyraziły zaniepokojenie powtarzającymi się wtargnięciami Rosji na teren Ukrainy. Wezwały Moskwę, by zaprzestała wspierania bojowników i dostarczania im rakiet i czołgów. Jej działania uznano za "skrajnie niebezpieczne i prowokacyjne".
rozwiń zwiń