Ochmann: brakuje europejskiego spojrzenia na II wojnę światową

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 07:45
Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej powiedział, że w Niemczech każdy uczeń w podręczniku przeczyta, że II wojną światowa wybuchła 1 września.
Audio
  • Cornelius Ochamann i prof. Piotr Madajczyk o różnicach w postrzeganiu historii II wojny światowej w Polsce i Niemczech (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Piotr Madajczyk oraz Cornelius Ochmann
Prof. Piotr Madajczyk oraz Cornelius Ochmann Foto: Konecki Jacek/Polskie Radio

- Pytanie, na ile to się przebija do świadomości. Widać jednak w tym względzie postępy, bo jeszcze 10-15 lat temu 1 września nie był tak wszechobecny w mediach. Tymczasem dziś rano główne radio berlińskie zaczęło serwis od informacji o 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej - zauważył.
Prof. Piotr Madajczyk z PAN powiedział, że dla Polaków II wojna światowa wybuchła 1 września, ale ta data nie jest tak oczywista w innych państwach. - Jeśli chodzi o perspektywę rosyjską, to okres do czerwca 1941 był bardzo długo wymazywany - zaznaczył.

Goście "Sygnałów dnia" dnia zgodzili się, że w Polsce i Niemczech w dyskusji fachowców na temat II wojny światowej nie będzie specjalnych różnic. Są przede wszystkim różnice, które dotyczą pamięci historycznej - podkreślili.
Cornelius Ochmann powiedział, że w Polsce i Niemczech nadal pokutuje inny obraz II wojny światowej. - W świadomości niemieckiej jednoznacznie dominuje Stalingrad i wojna z ZSRR, a 1 wrzesień i okres 1939-40 w ogólnym pojęciu nie jest najważniejszy - podkreślił.
Jednocześnie zaznaczył, że brakuje europejskiego spojrzenia na II wojnę światową. - Nadal mamy spojrzenia narodowe - zauważył.
Eksperci mówili także o powstającym polsko-niemieckim podręczniku do nauki historii. - To próba podejścia ekspertów do wspólnego spojrzenia na historie II wojny światowej. Nie ograniczałbym tego  spojrzenia tyko do stosunków polsko-niemieckich. Czesi do dziś nie zgadzają się, że początkiem II wojny światowej jest 1 września - powiedział Cornelius Ochmann
Prof. Madajczyk zwrócił uwagę na potrzebę takiego podręcznika, jednak jak podkreślił miałby on pełnić przede wszystkim funkcje pomocnicze dla nauczycieli. - W szkole historia najnowsza niestety pozostaje na uboczu. (…) Jest ona postrzegana jako mało praktyczna, bo nie przekłada się na kwalifikacje zawodowe - zauważył.
to/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Niemiecki pretekst do napadu na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 14:50
"Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny; nieważne, czy będzie on wiarygodny" - zapewniał swoich generałów Führer na posiedzeniu sztabu głównego 22 sierpnia 1939 roku. Takim właśnie powodem była prowokacja gliwicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalin był przekonany, że Hitler nie powtórzy błędu Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 07:00
- I nie uderzy na ZSRR. Za wszelką cenę chciał uniknąć przypadkowej wojny - stwierdził historyk, prof. Paweł Wieczorkiewicz, komentując atak Niemiec na Związek Radziecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki rząd realizuje projekt Eriki Steinbach. Będzie Dzień Pamięci Wypędzonych

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 20:14
Związek Wypędzonych (BdV) domagał się od lat ustanowienia dnia pamięci o ofiarach przymusowych wysiedleń, twierdząc, że taki los spotkał 14 mln Niemców.
rozwiń zwiń