Gimbusy dalekie od ideału. Niesprawne hamulce, wycieki paliwa, brak świateł...

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 09:59
W całej Polsce trwają kontrole pojazdów, które dowożą dzieci do szkół. Do tej pory najgorzej wypadły gimbusy na Dolnym Śląsku. Takie gimbusy wożą nasze dzieci
Audio
  • Bezpieczna droga do szkoły. Jaki jest stan techniczny gimbusów? (Sygnały dnia/Jedynka)

Jak wyjaśnia Mariusz Karczmarz z Dolnośląskiego Oddziału Inspekcji Transportu Drogowego, sprawdzany jest stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców.

Alvin Gajadhur, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wymienia, że do często spotykanych usterek szkolnych autobusów należą luzy w układzie kierowniczym, łyse opony czy niesprawne układy hamulcowe. - W jednym przypadku nawet paliwo lało się spod pojazdu i to strumieniem. To jest brak odpowiedzialności przewoźników i kierowców, którzy ryzykują życie i zdrowie przewożonych dzieci - podkreśla Gajadhur.

Jak dodaje, najgorsze wyniki dotychczasowych kontroli odnotowano na Dolnym Śląsku. Zatrzymano tam dokumenty 23 z 78 kontrolowanych gimbusów.

Na Mazowszu problem jest znacznie mniejszy. Tu na 51 autobusów 3 okazały się niesprawne technicznie.

Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji zwraca uwagę, że w znacznie lepszym stanie są autobusy oznakowane jako gimbusy. Gorzej jest w przypadku floty prywatnych przewoźników. - Ta świadomość prawna, ta dyscyplina zwłaszcza w obszarze trzeźwości za kierownicą jest coraz większa. Często zatrzymujemy autobus do kontroli dlatego, że rzuca się w oczy - wyjaśnił.

Konkolewski zasugerował, by rodzice zgłaszali do kontroli nieoznakowane autobusy szkolne, bo wtedy na pewno zostaną sprawdzone.

Materiał dla "Sygnałów dnia" przygotowała Dorota Świerczyńska.

bk, pg

Czytaj także

Darmowy podręcznik dla pierwszaka. Dobry pomysł, ale...

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 18:23
Niepotrzebny pośpiech i brak możliwości wyboru - to część zarzutów, jakie pod adresem rządowego programu darmowego podręcznika dla uczniów klas I padły w trakcie debaty w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co drugi uczeń klas 1-3 szkoły podstawowej nosi za ciężki plecak

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 17:53
Według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) ciężar tornistra szkolnego nie powinien przekraczać od 10 do 15 proc. masy ciała dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policja podała statystyki wakacyjnych wypadków. Tysiąc mniej niż przed rokiem

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 12:34
Mniej niż przed rokiem, ale nadal za dużo. Policja podała pierwsze, wstępne statystyki, dotyczące wypadków w czasie wakacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kameralna szkoła kontra moloch. Która zapewni dziecku lepszą edukację?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 09:16
Likwidacja małych szkół nie pogarsza warunków kształcenia uczniów, ale prowadzi do lokalnych konfliktów - ocenia Najwyższa Izba Kontroli.
rozwiń zwiń