Nabici w polisolokaty? Konsumenci szykują pozew zbiorowy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:12
Osoby, które czują się oszukane przez towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące tzw. polisolokaty, protestowały w czwartek 18 września przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. Szykują też pozew zbiorowy.
Audio
  • Klienci chcą pozwać towarzystwa ubezpieczeniowe (Sygnały dnia/Jedynka)
Nabici w polisolokaty? Konsumenci szykują pozew zbiorowy
Foto: Glow Images/ East News

Zapewniamy zysk nawet 7 proc. w skali roku - takimi hasłami towarzystwa ubezpieczeniowe reklamują sprzedaż tzw. polisolokat. Skusiło się na nie wiele osób, które teraz mają problemy z wypłatą swoich pieniędzy. Za zerwanie umowy muszą zapłacić krocie.

Osoby, które czują się oszukane, zrzeszyły się w stowarzyszeniu "Przywiązani do polisy". Zbierają teraz podpisy pod pozwem zbiorowym przeciwko kilku towarzystwom ubezpieczeniowym. Zgłosiło się już ponad 5 tys. osób.

Anna Lengiewicz, radca prawny, która reprezentuje interesy poszkodowanych, przypomina, że sądy ochrony konkurencji i konsumentów wypowiadały się wielokrotnie, że pobieranie od konsumentów 100 proc. ich oszczędności tylko dlatego, że odstąpili od umowy, jest niezgodne z prawem.

Szacuje się, że Polacy zainwestowali w polisolokaty 40 mld zł.

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie dopuścił do rozpatrzenia pierwszy z przygotowanych pozwów zbiorowych.

Materiał dla "Sygnałów dnia" przygotował Patryk Michalski.

bk/ag

Czytaj także

Co KNF szykuje na polisolokaty

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 18:22
Komisja Nadzoru Finansowego łagodzi swoje stanowisko wobec polisolokat. Jak wyjaśnił portalowi gospodarka.polskieradio.pl dyrektor Departamentu Licencji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych KNF Paweł Sawicki, zalecenia rekomendacji U, którą przygotowuje regulator, obejmą szeroko rozumianą współpracę zakładów ubezpieczeniowych z bankami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polisolokaty już w sądzie. Pomoże niemieckie prawo?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 17:41
Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pozew zbiorowy 104 osób przeciw towarzystwu ubezpieczeniowemu. Klienci żądają zwrotu ponad 1 miliona złotych, który stracili w wyniku inwestycji w lokaty połączone z ubezpieczeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polisolokatą w ubezpieczenie kapitałowe, czyli jak niewiedza godzi w rynek

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 10:39
Tzw. polisolokata nie jest ubezpieczeniem kapitałowym. Zamieszanie wokół tego rodzaju produktów jest spowodowane niewłaściwa formą ich sprzedaży. Problem polega na tym, że często klient nie wie, co kupuje.
rozwiń zwiń