75 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 10:17
W czasie drugiej wojny światowej miało ono własne siły zbrojne i struktury cywilne. Sieć tajnego nauczania i konspiracyjne wydawnictwa. Funkcjonowało dzięki determinacji i solidarności narodu - przypomniał profesor Krzysztof Komorowski z Katedry Historii Wojskowości Akademii Obrony Narodowej.
Audio
  • Prof. Komorowski: państwo podziemne funkcjonowało dzięki determinacji i solidarności narodu (Sygnały dnia/Jedynka)
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w WarszawieFoto: Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0

- Przyjęliśmy początek działalności niepodległościowej jeszcze przed upadkiem stolicy - mówi profesor Komorowski w radiowej Jedynce. Przypomina, że państwo podziemne miało charakter zmilitaryzowany, ale to normalne, biorąc pod uwagę cele, jakie sobie stawiało. I to właśnie wojskowi 27 września 1939 roku, dzień przed upadkiem Warszawy, podjęli inicjatywę utworzenia państwa podziemnego. Powołano Służbę Zwycięstwu Polsce - organizację wojskową pod dowództwem generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Święto Polskiego Państwa Podziemnego >>> Przeczytaj

Już dwa miesiące później organizacja przekształca się w Związek Walki Zbrojnej. W pierwszym okresie komendantem ZWZ był gen. Kazimierz Sosnkowski, który przebywał we Francji. Kłopoty komunikacyjne sprawiały,  że dowodzenie organizacją na odległość nie sprawdziło się, więc w czerwcu 1940 roku przekazano dowództwo do kraju, a na czele Związku stanął gen. Grot-Rowecki.
Prof. Komorowski wyjaśnia w "Sygnałach dnia", jaką strukturę miało państwo podziemne, jak działało i jakie ugrupowania je tworzyły. Podkreśla, że poza trzema filarami państwa, czyli wojskiem, partiami politycznymi i administracją nie można zapominać o najważniejszym członie państwa, czyli społeczeństwie polskim. - Ci ludzie posiadali świadomość funkcjonowania w państwie oporu przeciwko okupantom, nie poddawali się terrorowi, stawiali opór bierny lub czynny i oni stanowili główny element państwa podziemnego - mówi historyk. Przypomina, że do 1941 roku państwo podziemne funkcjonowało pod czterema okupacjami, bo poza niemiecką i sowiecką niewielkie części dawnej Polski okupowali Słowacy i Litwini.

Historia w Polskim Radiu >>>
Za symboliczną datę końca państwa podziemnego uznaje się 1 lipca 1945 roku. Dlaczego właśnie taką? Dlaczego Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową?
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Krzysztof Grzesiowski.
(ag/kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znak Polski Walczącej pod ochroną. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 14:23
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Kotwica malowana na murach podczas okupacji i Powstania Warszawskiego będzie teraz chroniona przez prawo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 lat temu zginęła poetka Krystyna Krahelska. Dała twarz warszawskiej Syrence

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 09:00
Była harcerką, żołnierzem AK i autorką jednej z najpopularniejszych piosenek Polski Walczącej "Hej chłopcy, bagnet na broń!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"My z niego wszyscy…”. 76 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 08:00
76 laty rozpoczęło się tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Stało się to tuż przed kapitulacją Warszawy. Grupa oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem - Tokarzewskim, zawiązała konspiracyjną organizację Służba Zwycięstwu Polski. To był zalążek Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajne nauczanie - największa akcja konspiracyjna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 08:58
Dziś mija ćwierć wieku od powołania Służby Zwycięstwu Polski. To ona dała początek strukturom podziemnego państwa, które w czasie okupacji niemieckiej działały na rzecz podtrzymania polskości i budowały opór przeciwko okupantowi. Do nich należało również tajne nauczanie.
rozwiń zwiń