X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kołodko: chciałbym, aby polska polityka była mniej antyrosyjska

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 07:50
- Jestem ekonomistą, więc kładę nacisk na pragmatyzm - mówił w radiowej Jedynce Grzegorz Kołodko. Stwierdził, że relacje ze wschodem mają istotny wpływ na gospodarkę.
Audio
  • Ekonomista prof. Grzegorz Kołodko o expose premier Ewy Kopacz i polityce gospodarczej Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Grzegorz Kołodko
Grzegorz KołodkoFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Ekonomista Grzegorz Kołodko spodziewa się w wystąpieniu programowych premier Ewy Kopacz akcentów na kontynuację dotychczasowego kursu koalicji.

Transmisja expose w radiowej Jedynce>>>>

Grzegorz Kołodko mówił w radiowej Jedynce , że chciałby, aby przemówienie i późniejsze działania rządu charakteryzował pragmatyzm, a było w nich "mniej ideologizacji i niepotrzebnego upolityczniania".

Ekonomista stwierdził, że stosunki z sąsiadami wschodnimi mocno rzutują na kondycję gospodarki. Według niego, tego wątku nie może zabraknąć w expose. - Chciałbym, aby polityka Polski była mniej antyrosyjska - oznajmił gość "Sygnałów dnia". Dodał, że chciałby, aby bardziej opierała się na zasadach, które "jako członkowie wspólnoty zachodniej sobie bardzo cenimy".

Stwierdził, że polityka powinna zmierzać w stronę społecznej gospodarki rynkowej, trzeba dbać o poprawę jakości życia, potrzeba więcej spójności społecznej.

Okaże się, czy premier Ewa Kopacz będzie "żelazną" czy "papierową damą" - mówił ekonomista. Stwierdził, że przed rządem stoi szereg wyzwań - np. przyspieszanie wzrostu gospodarczego Polski, bo to najlepszy sposób sprzyjający zmniejszeniu bezrobocia i poprawie sytuacji budżetowej.

Kołodko stwierdził, że rząd powinien przedstawić Polakom wizję tego, dokąd zmierzamy w dalszej perspektywie, za "dekadę i za pokolenie". Według niego, w ten sposób premier pokazałaby, że jest politykiem większego formatu, a nie przejściowym szefem rządu w "koalicji, która dogorywa".

Były wicepremier zgodził się z opinią, że w expose powinno znaleźć się odniesienie się do przyszłości Polski w strefie euro. Według niego, kryteria wejścia do niej powinniśmy spełniać nawet w przyszłym roku, a już na pewno - w 2016, dlatego rząd powinien podjąć w tej sprawie działania. Dodał, że ważne jest to, przy jakim kursie weszlibyśmy do euro. W jego ocenie premier powinna powtórzyć, że Polska jest gotowa do wejścia do strefy euro i zaznaczyć, że będziemy troszczyć się o kurs waluty.

Ekonomista uważa, że stopy procentowe powinny być obniżone i spodziewa się tego w najbliższym czasie. - Nie bawiłbym się w małe kroczki, których podmioty gospodarcze w zasadzie nie odczuwają i nie obniżałbym (stóp) o 25 punktów bazowych, czyli o jedną czwartą punktu procentowego, ale ciął mocniej - podkreślił. Kołodko dodał, że prawie nie ma inflacji i to powinno zachęcić przedsiębiorców do korzystania z kredytów.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

agkm/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Expose Ewy Kopacz. "Zaskoczy pragmatyzmem"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 20:10
Bronisław Komorowski zapewnia, że nie miał wpływu na pisanie nowej pani premier expose. Z informacji, które pojawiają się w mediach wynika, że Ewa Kopacz skupi się na kwestiach związanych z obronnością, euro i polityką rodzinną, a są to sprawy bliskie sercu prezydentowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Krzysztof Bielecki zdradza szczegóły exposé Ewy Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 12:04
Będzie szybko, dynamicznie, a wszystko potrwa krócej niż godzinę. Jan Krzysztof Bielecki zna i ujawnia niektóre szczegóły dotyczące jutrzejszego wystąpienia szefowej rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kołodko ocenia budżet na przyszły rok

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 18:50
Gościem "Sygnałów dnia" w środę będzie były minister finansów prof. Grzegorz. Kołodko. Zapytamy go m.in. o projekt budżetu na 2015 r., który w poniedziałek trafił do Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose premier Kopacz w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 15:00
- Stoję dziś przed państwem jako premier Rzeczpospolitej. To dla mnie zaszczyt - od tych słów premier Ewa Kopacz rozpoczęła swoje expose. Transmisja w radiowej Jedynce oraz w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń