Szef Pracodawców RP: nauka i biznes muszą znaleźć wspólny język

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP uważa, że zarówno naukowcy, jak i przedsiębiorcy bardzo ostrożnie podchodzą do współpracy między tymi środowiskami. Tymczasem innowacyjność jest szansą na wygranie walki z konkurencją.
Audio
  • Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski o mariażu biznesu i nauki (Sygnały dnia/Jedynka)
Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP
Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP Foto: Wojciech Kusiński/PR

W środę 22 października rusza II Polski Kongres Gospodarczy w Warszawie, którego gościem specjalnym będzie prezydent Bronisław Komorowski. Hasło dwudniowej imprezy, organizowanej przez Pracodawców RP, to "Nauka dla biznesu, biznes dla nauki".

Andrzej Malinowski, prezydent organizacji Pracodawców Rzeczypospolitej liczy, że spotkanie przyczyni się do zbliżenia świata nauki i przedsiębiorców. W rozmowie z radiową Jedynką, przyznał też, że liczy w tej kwestii na poparcie prezydenta Komorowskiego.

Jak podkreślił Malinowski, niezwykle ważne jest rozwiązanie poważnego dylematu relacji między nauką a biznesem. Przyznał, że nie są one dobre po żadnej ze stron. - Biznes mały i średni nie dysponuje dużymi możliwościami finansowymi, dlatego panicznie boi się ryzyka związanego z innowacjami - powiedział szef Pracodawców RP. Z kolei naukowcy wykazują niechęć do komercjalizacji wiedzy i patentów.

Gość "Sygnałów dnia" podkreślił, że powoli wyczerpuje się możliwość konkurowania kosztami pracy, dlatego tak ważna jest innowacyjność. Zwrócił on także uwagę, że trzeba wypracować system koordynacji biznesu, nauki i edukacji.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

bk, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Akademickie Biura Karier - banki wiedzy o absolwentach uczelni

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:25
Kluczową rolę w kontaktach pracodawca-uczelnia-student odgrywają Akademickie Biura Karier. Choć biura oferują wiele usług, to korzysta z nich zaledwie co trzeci student. Resort nauki chce to zmienić, chce również poszerzyć wiedzę o losach absolwentów uczelni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w szkolnictwie wyższym: uczelnie z przedsiębiorcami przygotują studentów do pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 22:17
1 października w życie wchodzi nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, która przewiduje między innymi obowiązek trzymiesięcznych praktyk zawodowych na studiach o profilu praktycznym. Ma to pomóc młodym ludziom w odnalezieniu się na rynku pracy i dostosowaniu do wymagań pracodawców.
rozwiń zwiń