Stanisław Koziej: Rosja nie jest zainteresowana współpracą z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 08:02
- Rosja swoimi działaniami, zajęciem Krymu i ostentacyjnym podporządkowaniem sobie wschodu Ukrainy kończy okres pozimnowojenny - mówił w radiowej Jedynce szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.
Audio
  • Gen. Stanisław Koziej o sytuacji związanej z kryzysem ukraińskim (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Rosja pokazuje siłę - przygotowała Katarzyna Pilarska (Sygnały dnia/Jedynka)
Gen. Stanisław Koziej
Gen. Stanisław KoziejFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Gość "Sygnałów dnia" ocenił, że Rosja zdecydowanie odrzuciła jakąkolwiek współpracę z Zachodem. - Trzeba więc na nowo ułożyć sobie stosunki międzynarodowe, także w kwestii bezpieczeństwa. To oznacza koniec ery pozimnowojennej i rozpoczęcie jakiejś nowej - tłumaczył generał Stanisław Koziej.

Jego zdaniem, ćwiczenia wojsk jakie w ostatnim roku przeprowadziła Rosja muszą robić wrażenie i to nie tylko ze względu na ich intensywność oraz liczbę żołnierzy biorących w nich udział. - Szczególnie istotne są ćwiczenia organizowane na dużą skalę z zaskoczenia. Organizowane są metodą inspekcyjną. Kiedy nikt się nie spodziewa nagle podrywa się jednostkę do wyjścia z garnizonów na manewry. Jeśli to są duże ćwiczenia, to jest to niebezpieczny sygnał, dlatego że zwiększa to prawdopodobieństwo użycia wojsk na dużą skalę z zaskoczenia - tłumaczył szef BBN.

>>>Zapis całej rozmowy

Gen. Stanisław Koziej ocenił, że niedzielne wybory na wschodzie Ukrainy przeprowadzone przez separatystów tak na prawdę zamroziły konflikt w tym regionie. - To jest stabilizowanie zamrożonego konfliktu, który jest korzystny dla Rosji - dodał. Gość Jedynki uważa, że z obecnej sytuacji w Donbasie żadna ze stron nie jest zadowolona, co może w przyszłości doprowadzić do kolejnego wybuchu.

W odpowiedzi na wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada władze planują przeprowadzić reformę narodowych sił rezerwy. Szef BBN twierdzi, że ich celem nie jest jednak stworzenie sił, które mogłyby być alternatywą dla zawodowego wojska. - Sprawy zbrojne muszą być w kompetencji państwa. Nie mogą być jakieś prywatne armie tworzone dla jakichś własnych celów - dodał.

KRYZYS NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

(asop/asz)

Czytaj także

"To farsa pod lufami karabinów" - Poroszenko o wyborach na wschodzie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 22:40
- Ta farsa zorganizowana przez dwie terrorystyczne organizacje w części Donbasu, to straszliwe wydarzenie, które nie ma nic wspólnego z prawdziwymi wyborami - podsumował głosowanie na wschodzie Ukrainy prezydent tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko Rosja uznaje wybory na wschodzie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 10:08
W Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej wybrano legalne organy władzy - oświadczył przedstawiciel rosyjskiej Dumy Państwowej.
rozwiń zwiń