25 lat samorządu lekarskiego. "To bardzo ważny element demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 09:27
- Samorząd nie zawsze jest wygodny, ale w przypadku zawodów zaufania publicznego jest niezbędny. Kto lepiej skomentuje działania w sferze ochrony zdrowia jeśli nie lekarze - mówił w "Sygnałach dnia" dr Andrzej Sawoni, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Audio
  • Dr Andrzej Sawoni o 25-leciu samorządu lekarskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
W sobotę 8 listopada kilkaset osób otrzyma prawo do wykonywania zawodu lekarza
W sobotę 8 listopada kilkaset osób otrzyma prawo do wykonywania zawodu lekarza Foto: GlowImages/EastNews

25 lat temu uchwalona został ustawa o Izbach Lekarskich i reaktywowano samorząd lekarski. W 2009 roku prawo nowelizowano i w tym kształcie obowiązuje do dziś.

Andrzej Sawoni tłumaczył w Jedynce, że z faktu istnienia samorządu lekarskiego wynika prawo do wykonywania zawodu. - Wejście do zawodu odbywa się poprzez samorząd lekarski - przypomniał gość Jedynki. Ważnym elementem jest też sądownictwo zawodowe. - Ocena ewentualnego błędu lekarskiego odbywa się poprzez nasze sądownictwo. Pracę lekarza najlepiej może ocenić drugi medyk - powiedział w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim.

W sobotę kilkaset osób otrzyma prawo do wykonywania zawodu lekarza. Zdaniem Sawoniego, będą one pracować w Polsce. - Sytuacja się zmieniła. Jeszcze kilka lat temu obserwowaliśmy trend do wyjeżdżania za granicę. Dzisiaj brakuje w Polsce lekarzy. Jeżeli rozwiązany zostanie problem szkolenia młodych lekarzy i każdy, kto ukończy staż dostanie prawo do wykonywania zawodu oraz będzie miał możliwość zdobycia specjalizacji, to trend do wyjazdów się osłabi - zapewnił gość Jedynki. Tym bardziej, że warunki finansowe w służbie zdrowia zdecydowanie się poprawiły.

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Goście: dr Andrzej Sawoni

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Data emisji: 8.11.2014

Godzina emisji: 8.15

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katarzyna Chrapko - nadzieja polskiej medycyny ma 14 lat i wynalazek na koncie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 11:00
Katarzyna Chrapko, uczennica z Niska zbudowała urządzenie, które może pomóc w diagnozowaniu chorych narządów.
rozwiń zwiń