Polacy wyjeżdżają z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 08:43
Polscy żołnierze, uczestniczący w misji ISAF w Afganistanie spędzają właśnie swoje ostatnie dni na misji. Misja zakończy się 4 grudnia.
Audio
  • Relacja reporterów radiowej jedynki z bazy Bagram w Afganistanie (Sygnały dnia)
Żołnierze VI zmiany PKW w Afganistanie na patrolu
Żołnierze VI zmiany PKW w Afganistanie na patroluFoto: MON

Tego dnia w bazie Bagram planowane jest uroczyste przekazanie obowiązków grupie, która ma przygotować nową, mniejszą misję "Resolute Support".
Ostatnie dni Polacy spędzali przede wszystkim na pakowaniu całego sprzętu, który był w Afganistanie przez ostatnich 13 lat. To pakowanie trwało pół roku. "Zrealizowaliśmy już 99,51 procent tego zadania" - mówi wysłannikom Polskiego Radia w bazie Bagram dowódca ostatniej XV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego płk Adam Słodczyk. Żołnierze zwieźli ponad półtora tysiąca ton sprzętu. Chodzi np. o samochody, wozy bojowe Rosomak. "To była aptekarska robota" - podkreśla szef zespołu zabezpieczenia i przygotowania transportu ppłk Wojciech Grzybowski.
Część rzeczy, takie jak szpital polowy, jadą do Polski konwojem lądowym, ale większość jest transportowana samolotami oraz statkami z Omanu. Niektóre rzeczy, których transport się nie opłacał, zostały jeszcze na miejscu zniszczone. Żołnierze przekazali też jednorazowe sztućce, koce czy nieużywaną pościel afgańskim organizacjom humanitarnym.
Żołnierzy, którzy teraz wracają do kraju kontroluje Żandarmeria Wojskowa. "Sprawdzamy, czy żołnierze nie przewożą materiałów niebezpiecznych bądź narkotyków lub cennych materiałów historycznych" - mówi szef wydziału Żandarmerii Wojskowej mjr Adam Ziółkowski. Jak dodaje, żołnierze często przywożą sobie z Afganistanu drobne pamiątki - lokalną biżuterię czy wyroby z drewna.
Niektórzy żołnierze zaczynali polską misję w 2002 roku, a teraz ją kończą. "Widać, że ten kraj zazielenił się" - mówi płk Słodczyk. Żołnierze przyznają, że najbardziej zapamiętają góry, okalające bazę Bagram. Jak mówią, ten widok koi nerwy.
Na miejscu w Afganistanie są już nasi reporterzy Andrzej Klewiado i Wojciech Cegielski, którzy zapraszają na czwartkowe, specjalne wydania Aktualności radiowej Jedynki z Bagram i z Kabulu.

***

Przygotował: Wojciech Cegielski

Goście: płk Adam Słodczyk (dowódca ostatniej XV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego), ppłk Wojciech Grzybowski (szef zespołu zabezpieczenia i przygotowania transportu), mjr Adam Ziółkowski (szef wydziału Żandarmerii Wojskowej)

Data emisji: 2.12.2014

Godzina emisji: 7.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

(ag)

Czytaj także

Koniec polskiej misji ISAF w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 20:18
Polscy żołnierze kończą misję ISAF w Afganistanie. Na czwartek planowana jest w bazie Bagram uroczystość zakończenia misji i przekazania obowiązków żołnierzom, którzy mają przygotować nową, mniejszą misję Sojuszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy żołnierze zakończyli służbę w Afganistanie. Relacje Radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:07
W czwartek 4 grudnia w Afganistanie zakończyła się polska misja ISAF. Relacje z uroczystości oraz rozmowy z wojskowymi i cywilnymi pracownikami Polskiego Kontyngentu nadawaliśmy przez cały dzień na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Messi i Ronaldo nie zaprowadzą pokoju w Afganistanie. Zrobią to krykieciści?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 14:33
Są popularniejsi od Christiano Ronaldo czy Leo Messiego. Afgańska narodowa drużyna krykietowa święci tryumfy sportowe, a jej zawodnicy stają się idolami tysięcy Afgańczyków. Ich historia uznawana jest za jeden z niewielu "jasnych punktów" w ogarniętym wojną kraju.
rozwiń zwiń