Historia polskiej misji wojskowej w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 07:39
Kończy się polska misja ISAF w Afganistanie. W czwartek 4 grudnia w bazie Bagram Polacy przekażą obowiązki grupie, która ma zająć się przygotowaniem nowej, mniejszej misji NATO.
Audio
  • Wojciech Cegielski przypomina działania polskiej misji wojskowej w Afganistanie (Sygnały dnia/Jedynka)
Polskie wojsko kończy misję w Afganistanie z końcem 2014 roku
Polskie wojsko kończy misję w Afganistanie z końcem 2014 rokuFoto: Ministerstwo Obrony Narodowej

Pierwsi polscy żołnierze pojawili się w Afganistanie w 2002 roku, w kilka miesięcy po obaleniu talibów. Setka saperów brała udział w amerykańskiej operacji Enduring Freedom. W połowie 2007 roku w Afganistanie pracę zaczęli żołnierze, działający pod sztandarem NATO.
- Będziemy prowadzić naszą misję, mając na uwadze godność i suwerenność narodu afgańskiego. Będziemy żywić pełen szacunek dla afgańskiej kultury, historii i tradycji - mówił, rozpoczynając misję w czerwcu 2007 roku ówczesny dowódca polskich wojsk, generał Marek Tomaszycki.
Polacy stacjonowali m.in. w Kabulu, Ghazni, Kandaharze, Szaranie i Mazar-i-Sharif. Dwa lata później przejęli odpowiedzialność za prowincję Ghazni, w której pozostali do końca 2013 roku. Nasi żołnierze walczyli z talibami, odbudowywali prowincję Ghazni, pomagali szkołom, szpitalom i sierocińcom. Wśród sojuszników, cieszyli się opinią twardych, zdecydowanych, ale też szanujących miejscową kulturę.
W czasie afgańskiej misji nie obyło się bez tragicznych momentów. Od 2007 roku zginęło 45 Polaków, a 361 zostało rannych. W sierpniu 2007 roku Polacy ostrzelali afgańską wioskę Nanghar Khel i zabili sześcioro Afgańczyków.

Do końca roku z Afganistanu mają wycofać się także kontyngenty innych krajów, uczestniczących w dotychczasowej operacji Sojuszu.

Na miejscu są nasi wysłannicy Andrzej Klewiado i Wojciech Cegielski, którzy zapraszają na specjalne wydania "Aktualności Jedynki" od godz. 6 do 18.

***

Przygotował: Wojciech Cegielski

Goście: Piotr Łukasiewicz - ambasador Polski w Afganistanie, ludność miejscowa

Data emisji: 4.12.2014

Godzina emisji: 6.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

(IAR,ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afgańczycy rozczarowani Zachodem. Zawiódł ich oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 11:58
Rozczarowanie i brak nadziei na lepszą przyszłość - takie nastroje panują wśród większości Afgańczyków. Po trzynastu latach obecności międzynarodowych wojsk kończy się misja ISAF w Afganistanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknięto polską ambasadę w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 21:02
Wraz z polskimi żołnierzami z Afganistanu wyjeżdżają też dyplomaci. Zgodnie z decyzją MSZ, polska ambasada w Kabulu została właśnie zamknięta. Przez ostatnich siedem lat dyplomaci pomagali zarówno polskim żołnierzom, jak i samym Afgańczykom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy żołnierze skończyli misję w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 09:32
Podczas uroczystości w bazie Bagram polscy żołnierze przekazali obowiązki kolegom, którzy mają zająć się przygotowaniem nowej, mniejszej misji NATO.
rozwiń zwiń