Kamil Dąbrowa: byliśmy z naszymi żołnierzami w Afganistanie od początku

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 09:39
- Również dziennikarze Polskiego Radia wyjeżdżają z tarczą z Afganistanu. Zamykamy pewną cześć działalności w tym kraju - tłumaczył w "Sygnałach dnia" szef radiowej Jedynki.
Audio
  • Szef Radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa o zakończeniu polskiej misji w Afganistanie (Sygnały dnia/Jedynka)
Szef Jedynki Kamil Dąbrowa i dziennikarze Polskiego Radia byli obecni podczas uroczystości  pożegnania polskich żołnierzy w Afganistanie
Szef Jedynki Kamil Dąbrowa i dziennikarze Polskiego Radia byli obecni podczas uroczystości pożegnania polskich żołnierzy w AfganistanieFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W czwartek 4 grudnia oficjalnie zakończyła się polska misja ISAF w Afganistanie. Podczas uroczystości w bazie Bagram polscy żołnierze przekazali obowiązki kolegom, którzy mają zająć się przygotowaniem nowej, mniejszej misji NATO. Weźmie w niej udział ok. 150 polskich doradców wojskowych. - Uroczystość była bardzo podniosła. Odegrano hymny polski, amerykański i afgański. Byli obecni amerykańscy dowódcy i żołnierze. Przyznano odznaczenia i dyplomy dla polskich żołnierzy - relacjonował Kamil Dąbrowa.

Szef Radiowej Jedynki przypomniał, że rok temu "Lato z Radiem" zaczynało się Afganistanie, a  polscy żołnierze doskonale pamiętają Operację Foka.  -Chciałbym podziękować polskiemu dowództwu sił operacyjnych za wsparcie i pomoc, wszystkim żołnierzom i oficerom prasowym, którzy nam pomagali. To bardzo ważne, że mogliśmy dla naszych słuchaczy relacjonować tę misję.  Byłoby to niemożliwe bez wsparcia polskich żołnierzy i polskiej armii - powiedział Kamil Dąbrowa.

"Aktualności Radiowej Jedynki" ze studia w Afganistanie - słuchaj przez cały dzień >>>

W ciągu 13 lat polskiej obecności przez Afganistan przewinęło się 28 tysięcy osób, zarówno żołnierzy jak i cywilów. W szczytowym momencie misja liczyła 2600 osób. Polscy żołnierze walczyli z Talibami, odbudowywali prowincję Ghazni w której stacjonowali, wyszkolili 11 tysięcy afgańskich żołnierzy i policjantów. Dostarczyli też 130 ton pomocy humanitarnej. W czasie trwania polskiej misji zginęło 45 osób, a 361 osób zostało rannych. Materialny koszt polskiej misji w Afganistanie wojsko szacuje na 6 miliardów złotych.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Krzysztof Grzesiowski, Daniel Wydrych

Gość: Kamil Dąbrowa - dyrektor radiowej Jedynki

Data emisji: 4.12.2014

Godzina emisji: 8.45

tj/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Stanisław Koziej: Afganistan jest czarną dziurą bezpieczeństwa narodowego

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 08:14
Polscy żołnierze kończą misję ISAF w Afganistanie. - Byliśmy tam nie dla własnych interesów, ale dla interesów NATO – tłumaczył w "Sygnałach dnia" szef BBN gen. Stanisław Koziej.
rozwiń zwiń