Afera wokół podróży polityków. Poseł PiS: sprawa jest już poza naszą partią

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 08:38
Witold Waszczykowski z PiS wyjaśnił w radiowej Jedynce, że jego partia zrobiła już to, co powinna w temacie podróży jej posłów do Madrytu.
Audio
  • Witold Waszczykowski z PiS o niejasnościach związanych z podróżami posłów (Sygnały dnia/Jedynka)
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

W poniedziałkowym wydaniu tygodnika "wSieci" były poseł PiS Adam Hofman wyjaśnia kulisy tzw. afery madryckiej. Mówi, że on, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rozbicki nie złamali przepisów podczas rozliczania wyjazdu. Po ujawnieniu przez media kulis tego wyjazdu posłowie zostali usunięci z PiS.

- Sprawa jest już poza naszą partią, poza naszym klubem, w tej chwili jest to kwestia rozliczenia się tych posłów między sobą, między Komisją Regulaminową w Sejmie i prawdopodobnie prokuraturą - skomentował Witold Waszczykowski.

Dodał jednak, że sprawa nie jest czarno-biała, bo decyzje ws. logistyki wyjazdów posłów były podejmowane przez szefów delegacji poselskich do poszczególnych zgromadzeń. Szefem zgromadzenia przy Radzie Europy jest Andrzej Halicki. Jak podkreślił poseł PiS, przepisy sejmowe są niejasne. Pozwalają posłowi wyjechać własnym środkiem transportu i z założenia ma to być samochód. Przepisy nie regulują sytuacji, gdy poseł wyjedzie innym środkiem transportu.

AUDYT PODRÓŻY POSŁÓW - czytaj więcej >>>

Waszczykowski odniósł się także do drugiego materiału, który ukazał się w poniedziałek w tygodniku "Wprost". Chodzi o pobieranie przez Radosława Sikorskiego, gdy był jeszcze szefem MSZ, środków z Sejmu na korzystanie z prywatnego samochodu. Tygodnik komentuje, że Sikorski rzadko miał okazje do jeżdżenia prywatnym pojazdem, a pobrał z tego tytułu kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Znacznie większym problemem jest zachowanie pana marszałka Sikorskiego, "pana marszałka samochodzika", jak określają to media. Tam jest sprawa bardziej jasna, gdzie nie było potrzeby korzystania z samochodu prywatnego - powiedział poseł PiS.

Jak dodał, szefowi MSZ przysługuje ochrona BOR, łącznie ze środkami transportu, a ponieważ osoba pełniąca tę funkcję znaczną część czasu spędza poza krajem, wożona jest przez ambasady. - To jest bardzo niewiarygodne, tak duża suma wydana na służbowe czy prywatne przejazdy - stwierdził gość Jedynki.

Waszczykowski skomentował także odrzucenie przez Sejm proponowanych przez PiS zmian w kodeksie wyborczym. - Byliśmy zaskoczeni, że nasza propozycja została w całości odrzucona - stwierdził. Jego zdaniem można było projekt skierować do komisji i pracować nad poszczególnymi elementami, które pojawiają się też w innych projektach.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Witold Waszczykowski

Data emisji : 8.12.2014

Godzina emisji: 6.00 - 9.00

bk,tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Radosław Sikorski zapowiada zmiany w rozliczeniach podróży posłów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 13:23
W środę Konwent Seniorów zajmie się kwestią rozliczeń zagranicznych podróży posłów. Zapowiedział to marszałek Sejmu Radosław Sikorski na twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Hofman, Adam Rogacki i Mariusz Antoni Kamiński wyrzuceni z PiS. "Sprawa jest zamknięta"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 19:48
Decyzje jednogłośnie podjął komitet polityczny partii. - Dla nas sprawa jest zamknięta - mówił nowy rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Marcin Mastalerek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audyt wyjazdów służbowych posłów gotowy. Parlamentarzyści mają złożyć wyjaśnienia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 22:54
Przeprowadzony w Sejmie audyt wyjazdów służbowych posłów jest już gotowy - poinformował w środę marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Przedstawiony ma zostać, gdy posłowie poproszeni o wyjaśnienia złożą je - mają na to tydzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera madrycka. Adam Hofman: działaliśmy zgodnie z prawem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 22:50
Były poseł PiS po raz pierwszy mówi o służbowym locie do Madrytu, po którym on, a także Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki zostali wyrzuceni z PiS. W wywiadzie dla tygodnika "w Sieci" stwierdza, że cała trójka została zlinczowana.
rozwiń zwiń