Aleksander Kwaśniewski: odpowiedzialność za obiekty CIA ponoszą tylko Amerykanie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 08:02
- W Polsce nikt nie powinien ponieść konsekwencji prawnych dotyczących domniemanych więzień CIA. To muszą rozstrzygnąć sami Amerykanie - powiedział w Radiowej Jedynce były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Audio
  • Były prezydent Aleksander Kwaśniewski o obiektach CIA w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander KwaśniewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Kwaśniewski podkreślał, że w raporcie Senatu USA nie ma określenia ”więzienia”. Przyznał natomiast, że miała miejsce pogłębiona współpraca wywiadowcza między Polską a Stanami Zjednoczonymi. - W Polsce nikt nie powinien ponieść konsekwencji prawnych dotyczących domniemanych więzień CIA. My nie uczestniczyliśmy w nielegalnej procedurze – podkreślił Kwaśniewski. Dodał, że kwestię odpowiedzialności muszą rozstrzygnąć same USA, w swoim systemie prawnym.

Były prezydent tłumaczył, że zgodziliśmy się na współpracę z  CIA po ataku 11 września 2001 roku, gdy NATO po raz pierwszy w swojej historii zastosowało artykułu 5.  i postawiło cały Sojusz w stan wojny z terroryzmem. Aleksander Kwaśniewski dodał, że Polska była wówczas od niedawna w NATO, a po ataku na Nowy Jork analitycy mówili o ogromnym zagrożeniu, nawet możliwym początku III wojny światowej.

Były prezydent tłumaczył, że w 2002 roku wywiad amerykański zwrócił się do polskiego o pomoc – w kwestii miejsca na przesłuchiwanie ludzi, których pojmano i którzy wyrazili gotowość współpracy lub mogą to zrobić, a kiedy rozmowy się zakończyły, polski wywiad przedstawił tę sprawę premierowi. -  Ja też zostałem poinformowany. To było polityczne pytanie o zgodę na pogłębioną współpracę. Dokładnie nie było wiadomo, jak ona będzie wyglądać – mówił Kwaśniewski. Gość Jedynki zaznaczył, że nie można było spodziewać się tego, iż na terenie Polski mogłoby dochodzić do tortur.

Polityk podkreślił, że nawet prezydent George Bush o niedozwolonych metodach dowiedział się dopiero w 2006 roku. - Ani Miller, ani ja, ani Siemiątkowski nie mogliśmy o tym wiedzieć w 2002 roku – zaznaczył Aleksander Kwaśniewski.

Według byłego prezydenta, sprawę ewentualnych pieniędzy przekazanych w ramach współpracy w tej sprawie może zbadać komisja ds. służb specjalnych, gdyż ma takie kompetencje.

Śledztwo w sprawie więzień CIA prowadzi prokuratura w Krakowie. Kwaśniewski powiedział, że jest do dyspozycji śledczych.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Aleksander Kwaśniewski

Data emisji: 12.12.2014

Godzina emisji: 7.15

agkm,tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Raport o tajnych więzieniach CIA: George W. Bush wiedział o torturach? Burza w USA

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 20:29
Amerykański prezydent George W. Bush wiedział o torturach, stosowanych przez CIA. Tak twierdzi Dick Cheney, który był wiceprezydentem w czasie kadencji Busha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport o tajnych więzieniach CIA. Rosja ostro uderza w USA

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 20:12
Doniesienia o torturach w tajnych więzieniach CIA nie harmonizują z ambicjami USA do tytułu "wzorca demokracji" - głosi oświadczenie podpisane przez pełnomocnika MSZ Rosji ds. praw człowieka, demokracji i prymatu prawa Konstantina Dołgowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport o tajnych więzieniach CIA. Mocne słowa szefa MSZ: czasami trzeba powiedzieć "nie"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 21:03
Nawet najbliższemu sojusznikowi warto odmówić - powiedział Grzegorz Schetyna, komentując opublikowanie raportu ws. tajnych ośrodków CIA i stosowanych tam tortur, a także współpracę Polski z CIA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport o tajnych więzieniach CIA. Radosław Sikorski: jesteśmy w tej sprawie świętsi od papieża

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 21:40
Polska jest jedynym krajem, który prowadzi śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA - podkreślił marszałek Sejmu Radosław Sikorski, komentując opublikowanie raportu ws. tajnych ośrodków CIA i stosowanych tam tortur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor CIA: Al-Kaida chciała uderzyć ponownie. Musieliśmy działać

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 23:59
John Brennan podczas konferencji prasowej bronił podległych mu służb wywiadowczych, przypominając, że po zamachu z 11 września 2001 r, amerykański wywiad robił wszystko, aby zapobiec podobnym aktom terroru.
rozwiń zwiń