X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiceminister zdrowia o pakiecie onkologicznym: czas jest kluczowy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 09:20
- Największym problemem pacjentów w dotychczasowej opiece nowotworowej był czas - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
Audio
  • Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann o pakiecie onkologicznym (Sygnały dnia/Jedynka)
Sławomir Neumann w studiu radiowej Jedynki
Sławomir Neumann w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

1 stycznia 2015 roku wchodzi w życie pakiet onkologiczny. Pakiet zakłada zniesienie limitów w leczeniu raka oraz wzrost roli lekarzy POZ w wykrywaniu chorób nowotworowych i opiece nad pacjentami po leczeniu onkologicznym. Chory z podejrzeniem nowotworu otrzyma zieloną kartę - pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania.

Czytaj też <<Lekarze przeciwko pakietowi onkologicznemu w obecnej formie>>>

Sławomir Neumann potwierdza w "Sygnałach dnia", że żadnych opóźnień nie będzie i 1 stycznia wejdzie w życie nowy system opieki nad pacjentem onkologicznym. - Mamy już wszystkie zarządzenia i rozporządzenia przyjęte, czyli obudowa prawna jest gotowa. Myślę, że ponad połowa szpitali podpisała kontrakty na nowy rok już z tym aneksem dotyczącym onkologii - informuje wiceminister zdrowia.

Gość radiowej Jedynki podkreśla równocześnie, że nie oznacza to, iż 1 stycznia pojawi się pierwszy pacjent z zieloną kartą. - Żeby otrzymać zieloną kartę najpierw trzeba przyjść do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępne badania - zaznacza Sławomir Neumann.

- Największym problemem pacjentów w dotychczasowej opiece nowotworowej był czas. To było oczekiwanie między wizytami u specjalistów i robieniem badań. Uznaliśmy, że czas jest kluczowy dla zdrowia pacjenta - mówi wiceminister zdrowia i dodaje, że zielona karta upoważnia do tego, żeby pacjent mógł "szybką ścieżką" uzyskać diagnostykę i trafić do lekarza specjalisty. - Który oceni, czy to jest nowotwór. Jeżeli jest, to kieruje pacjenta do szpitala na konsylium, które podejmuje decyzję dotyczącą ścieżki leczenia - podkreśla gość "Sygnałów dnia".

Sławomir Neumann informuje, że od momentu, kiedy lekarz rodzinny wystawi pacjentowi zieloną kartę do chwili rozpoczęcia leczenia powinno upłynąć maksymalnie dziewięć tygodni i dodaje, że pakiet onkologiczny ma dwa najważniejsze filary. - Pierwszym jest właśnie czas, czyli te dziewięć tygodni - jako taki filar zdrowotny, a drugim zniesienie limitów w onkologii na wszystkie sprawy związane z leczeniem pacjentów - podkreśla wiceminister zdrowia.

- Wprowadzamy zmianę systemu, która będzie działała przez lata i miała olbrzymi wpływ na zmiany w systemie zdrowia. Jeżeli się sprawdzi w tej chorobie, to możemy pomyśleć o takim pilotażu w kolejnych chorobach cywilizacyjnych. Na razie robimy pierwszy ważny krok - zaznacza gość Jedynki podkreślając, że "obecny system jest złym systemem". - Nie daje szansy pacjentom, którzy mogliby skorzystać z tego, że mamy medycynę na wysokim poziomie, dobrych specjalistów i mnóstwo pieniędzy pakowanych w onkologię - mówi Sławomir Neumann.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***
Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Sławomir Neumann (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 16.12.2014

Godzina emisji: 8.15

(kh/ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Neumann: w nowym roku będzie więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 07:42
Od 2 stycznia 2015 roku będziemy wdrażać pakiet onkologiczny - powiedział Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakiet onkologiczny pomoże chorym? "To czyste science fiction"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 18:48
Goście "Debaty dnia" przyznali, że niektóre założenia pakietu onkologicznego są pozytywne, ale wprowadzenie ich jest praktycznie niemożliwe. Zwrócili uwagę na brak środków finansowych, personelu i sprzętu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakiet onkologiczny i kolejkowy już od stycznia

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 17:45
O szczegółach zmian we wtorkowych "Sygnałach dnia" opowie Sławomir Neuman, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń