Lena Kolarska-Bobińska: nauka w centrum życia społecznego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 08:23
- Zgadzam się z kilkoma postulatami humanistów, np. co do potrzeby większego inwestowania w naukę - tak minister nauki komentowała postulaty Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.
Audio
  • Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki: nauka powinna być w centrum rozwoju społecznego i gospodarczego Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki
Lena Kolarska-Bobińska, minister naukiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Warszawie obradował we wtorek 3 lutego Kongres Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej. Jego uczestnicy dali ministerstwu "żółtą kartkę" i domagali się między innymi zmian w systemie finansowania nauki, sposobu oceny dyscyplin naukowych i w modelu kariery naukowej.

- Nauka powinna być w centrum rozwoju społecznego i gospodarczego Polski. Trzeba w nią więcej inwestować i przyłożyć więcej uwagi do sposobu jej funkcjonowania - podkreślała w Jedynce prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedziała, że Kongres miał charakter związkowo-naukowy i wpisuje się w przedwyborcze protesty. Dodała, że ministerstwo spełniło prawie wszystkie postulaty uczestników Kongresu sformułowane przed rokiem i wyraziła zdziwienie, iż jego przedstawiciele nie spotkali się z nią w ministerstwie.

Profesor Kolarska-Bobińska zwróciła uwagę na fakt, że na całym świecie finansowanie nauki pochodzi z wielu źródeł. Zalicza się do nich środki pochodzące od firm prywatnych czy z funduszy europejskich.

Minister powiedziała, że podziela troskę pracowników naukowych o los lokalnych uczelni. Jednocześnie przyznała, że wyższych uczelni jest w Polsce za dużo i mniejsze z nich powinny same szukać sposobów przetrwania. - Uczelnie są rozproszone, dlatego namawiamy do konsolidacji. Są zmiany prawne, które to umożliwiają, ale to jest trudne, bo jest duży opór środowiska - dodał gość Jedynki.

Mówiąc o środkach budżetowych przeznaczanych na naukę Lena Kolarska-Bobińska przyznała, że zaległości w tej dziedzinie są duże i potrzeba czasu, aby je nadrobić. - Chciałabym, żeby tych pieniędzy było więcej, ale uczelnie muszą same się zmieniać, to nie jest okres stagnacji, to okres zmian, myślenia czym ma być nasz uniwersytet czy wydział. To nie znaczy, że lokalne uczelnie zginą, tylko te złe będą ginęły. Stawiamy na jakość - podkreśliła minister.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Lena Kolarska-Bobińska (minister nauki)

Data emisji: 04.02

Godzina emisji: 7.18

to, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Noble wręczone. Minister nauki: czas na dyskusję o przyszłości PAN

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 20:37
- Czas na dyskusję o przyszłości Polskiej Akademii Nauk - oświadczyła minister nauki Lena Kolarska-Bobińska podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (zwanych polskimi Noblami), odnosząc się do sugestii jednego z laureatów nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister nauki: we wrześniu ruszy program staży dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 09:28
- Program staży jest już przygotowany, choć trwają nad nim dyskusje - mówiła minister Lena Kolarska-Bobińska (PO). W 2016 roku ma wejść w życie pilotażowy program studiów za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy dają ministerstwu żółtą kartkę i grożą strajkiem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 21:29
Podczas wtorkowego kongresu "Kryzys uczelni, kryzys nauki, kryzys pracy" przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej ogłosili postulaty dotyczące m.in. systemu finansowania nauki.
rozwiń zwiń