90 lat Polskiego Radia. Hejnał od początku na żywo

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 09:20
Polskie Radio do samych początków swojego istnienia starało się nadawać relacje z najważniejszych wydarzeń i być przy tym jak najbardziej autentyczne.
Audio
  • 90 lat Polskiego Radia. Hejnał od początku na żywo (Sygnały dnia/Jedynka)
Regularna, codzienna transmisja hejnału z Wieży Mariackiej rozpoczęła się w Polskim Radiu 1 sierpnia 1927 roku
Regularna, codzienna transmisja hejnału z Wieży Mariackiej rozpoczęła się w Polskim Radiu 1 sierpnia 1927 rokuFoto: SXC

W pierwszych latach po powstaniu w Polsce radia technika rozwijała się stosunkowo szybko, bo choć w maju 1926 roku nie udawało się jeszcze relacjonować wydarzeń, to już jesienią tego roku nadano pierwszą radiową transmisję spoza studia.

Profesor Marian Marek Drozdowski z  Polskiej Akademii Nauk wspomina, że jedną z pierwszych ważnych uroczystości relacjonowanych przez Polskie Radio była dziesiąta rocznica odzyskania niepodległości. W eterze można było wówczas usłyszeć sprawozdanie z pokazu wojsk na Placu Saskim.

W 1927 roku Polskie Radio nadało relację z uroczystości sprowadzenia zwłok Juliusza Słowackiego na Wawel. Wtedy też  - dokładnie 17 kwietnia 1927 roku na antenie można było usłyszeć grany na żywo hejnał z Wieży Mariackiej. Jego regularna, codzienna transmisja rozpoczęła się 1 sierpnia 1927 roku.

Z okazji 90-lecia Polskiego Radia Jedynka przygotowała specjalny cykl, w którym przypomina historię rozgłośni. Jego kolejne odsłony pojawiać będą się na antenie w każdy wtorek i czwartek w "Sygnałach dnia" i "Popołudniu z Jedynką" (do 21 kwietnia włącznie).

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 5.02.2015

Godzina emisji: 6.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

fbi/ag

 

Czytaj także

Prezes Andrzej Siezieniewski: w otoczeniu cyfrowym radio nie może pozostawać wyspą analogową

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 09:24
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia uważa, że cyfryzacja pomoże Polskiemu Radiu w realizacji misji i dostosowaniu oferty do potrzeb różnych odbiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio jest cząstką życia prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Zawsze mi towarzyszyło"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 10:54
Od dzieciństwa po dziś dzień radio jest obecne w życiu prezydenta. Bronisław Komorowski mówił w Jedynce, że z radiem spotkał się już w dzieciństwie, a tę przygodę kontynuował w młodości, aż po dorosłe życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat: od pierwszej audycji do radia cyfrowego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 10:00
Emisję pierwszego polskiego programu zawdzięczamy Zygmuntowi Chamcowi. O tym wizjonerze oraz o zadaniach radia publicznego w XXI wieku mówił prezes Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Wszystko zaczęło się od tego komunikatu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 20:21
"Halo, halo. Tu próbna radiostacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Warszawa, Polska, długość fali 385 m - brzmiał komunikat nadany 1 lutego 1925 roku.
rozwiń zwiń