X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

90 lat Polskiego Radia. Trudne powojenne początki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 09:24
W sierpniu 1944 roku swoje komunikaty nadawał jeszcze powstańcza "Błyskawica". Natomiast w Lublinie trwały już prace nad ponownym uruchomieniem Polskiego Radia.
Audio
  • 90 lat Polskiego Radia. Powojenną rzeczywistość osładzał Teatrzyk "Eterek" (Sygnały dnia/Jedynka)
Tego typu magnetofony były wykorzystywane w Polskim Radiu od 1949 roku
Tego typu magnetofony były wykorzystywane w Polskim Radiu od 1949 rokuFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

11 sierpnia 1944 roku pierwszą audycję nadała rozgłośnia "Pszczółka". Puszczono polski hymn i odczytano Manifest PKWN. - Nagranie hymnu udało nam się uzyskać od jednego z mieszkańców Lublina - opowiadał spiker Tadeusz Habros.

Warszawską filię Polskiego Radia ponownie otwarto 1 lutego 1945 roku.  Najważniejszą częścią programu radiowego była "skrzynka poszukiwania rodzin". - Nadawaliśmy trzy razy dziennie po pół godziny. To była esencja ludzkich cierpień – wspomina spikerka Janina Lewandowska.

Niestety szybko okazało się, że dla wolnych mediów nie będzie w Polsce miejsca. Nowa władza wprowadziła prewencyjną cenzurę, powołano Urząd Kontroli Prasy. Nad Europą zapadła żelazna kurtyna.

Z ponurą rzeczywistością próbował walczyć radiowy teatrzyk "Eterek". Tworzyli go m.in. Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. - Pan Jeremi użył kiedyś określenia, że Eterek składał serwituty miłośnie panującej wtedy władzy i epoce, która deptała wszystko, co mogła - wspomniał Roman Dziewoński

Satyryczne słuchowisko radiowe Jeremiego Przybory powstawało w latach 1948-1956. Kompozytorem piosenek był Jerzy Wasowski. Spotkanie Przybory i Wasowskiego zaowocowało kilka lat później słynnym Kabaretem Starszych Panów.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 19.02.2015

Godzina emisji: 6.27

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

tj, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Wszystko zaczęło się od tego komunikatu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 20:21
"Halo, halo. Tu próbna radiostacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Warszawa, Polska, długość fali 385 m - brzmiał komunikat nadany 1 lutego 1925 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Mikrofony ważyły sześć kilogramów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 09:22
Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku Polskie Radio poszerzało zasięg, powstawały kolejne rozgłośnie, w tym bardzo znana lwowska. Początkowo większość stacji działała na bardzo słabym sprzęcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Od radiostacji "Świt" do "Błyskawicy"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 08:15
23 września 1939 roku Polskie Radio przestało nadawać. Źródłem informacji stały się dla Polaków audycje zza granicy. Tak było do roku 1943, gdy uruchomiono radiostację "Świt".
rozwiń zwiń