Moda na dietę bezglutenową. Nie każdy powinien ją stosować

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 08:45
- Nie ma badań wskazujących na to, że gluten może szkodzić osobom zdrowym - mówiła w Radiowej Jedynce dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. Gość "Sygnałów dnia" przyznała, że ostatnio zapanowała moda na produkty bezglutenowe.
Audio
  • Dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia (Sygnały dnia/Jedynka)
Na świecie zapanowała moda bezglutenowa
Na świecie zapanowała moda bezglutenowaFoto: morguefile.com

Od kilku lat gluten stał się wrogiem numer jeden naszych czasów. Uważa się, że może powodować już nie tylko celiakię i alergie, ale u każdego, a nie tylko u osób uczulonych na gluten, może powodować stany zapalne. Mity na ten temat obalała w Radiowej Jedynce dr Agnieszka Jarosz. Według niej, ograniczenie produktów zawierających ten składnik na pewno nie powinno nikomu zaszkodzić.

- Dla osób, które mają chorobę tak zwaną trzewną, celiakię to jest to dieta lecznicza. To podstawa leczenia. Osoby, które rzeczywiście cierpią na tę chorobę w ogóle nie mogą jeść produktów z glutenem - tłumaczyła doktor.

Przyznała, że często ci którzy stosują taką dietę bezglutenową ulegają modzie. - Kochamy mody, one przemijają. Natomiast prawidłowa dieta powinna być stosowana przez całe życie - oświadczyła.

Gość radiowej Jedynki radziła też, co należy jeść, by na wiosnę czuć się dobrze i zdrowo. Co konkretnie?

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Agnieszka Jarosz (Instytut Żywności i Żywienia)

Data emisji: 16.03.2015

Godzina emisji: 8.18

asop/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gluten może być groźny

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 21:24
Gluten, który jest w pszenicy, może powodować już nie tylko celiakię i alergie, ale u każdego, a nie tylko u osób uczulonych na gluten, może powodować stany zapalne. Warto więc ograniczyć jego spożycie.
rozwiń zwiń