Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej: Polska adwokatem Ukrainy na arenie międzynarodowej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 09:20
- Oprócz Niemiec, ważną rolę w kształtowaniu polityki wschodniej UE, odgrywa także Polska - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Audio
  • Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej o debacie "Niemcy patrzą na Wschód" i kryzysie na Ukrainie (Sygnały dnia/Jedynka)
Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-NiemieckiejFoto: Polskie Radio

Polityka wschodnia Unii Europejskiej to główny temat debaty "Niemcy patrzą na Wschód", która odbędzie się we wtorek w Polskim Radiu. Współorganizatorem debaty jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Debata, która odbędzie się w Studiu im. Władysława Szpilmana, będzie transmitowana na żywo w radiowej Jedynce od godziny 18.

Cornelius Ochmann mówi, że w tej chwili niemiecka polityka zagraniczna zajmuje się przede wszystkim dwoma problemami. - Pierwszy i ważniejszy, z niemieckiego punktu widzenia, to przyszłość strefy euro i problem z Grecją. Drugie wyzwanie globalne to polityka wschodnia Unii Europejskiej - informuje dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i dodaje, że Niemcy, jeśli chodzi o politykę wschodnią Unii odgrywają bardzo ważną rolę, ale podkreśla, że bardzo ważną rolę odgrywa także Polska. - To Polska na arenie europejskiej, w ostatnich latach, była adwokatem Ukrainy - zaznacza gość Jedynki.

- Polityka wschodnia Unii Europejskiej to duży sukces UE i duży sukces kierownictwa Unii. Również ważną rolę odgrywa tutaj były premier Donald Tusk, który stara się ten kompromis unijny w jakiś sposób zorganizować - zaznacza gość "Sygnałów dnia". - Oczekiwania ze strony rosyjskiej były całkiem inne. Rosjanie, w swojej strategii, nawet nie uwzględniali takiego wariantu, że Unia może zachować jasne stanowisko. Unia daje sobie radę lepiej, nie tylko niż oczekiwała Rosja, ale także lepiej niż oczekiwali eksperci - ocenia Cornelius Ochmann.

Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej mówi także, że większość Niemców nawet nie zdaje sobie sprawy z powagi konfliktu na Ukrainie, i że jest to "globalny konflikt". - Przeciętny niemiecki obywatel nie zdaje sobie sprawy, że chodzi o przyszłość Europy. Konflikt o strefę euro jest w przekonaniu przeciętnego Niemca dużo ważniejszy. Czego nie powiedziałbym o elitach politycznych - podkreśla gość Jedynki.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Cornelius Ochmann (dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej)

Data emisji: 17.03.2015

Godzina emisji: 8.18

kh/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryzys na Ukrainie. Władimir Putin oskarża Polskę o szkolenie "ukraińskich nacjonalistów"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 23:53
Rosja uratowała mieszkańców Krymu przed ukraińskimi nacjonalistami. Tego typu oświadczenia wygłosił Władimir Putin w filmie "Krym. Droga do ojczyzny". Rosyjski prezydent obciążył winą za obecną sytuację na Ukrainie USA i ich europejskich partnerów, w tym Polskę.
rozwiń zwiń