Od upadku muru berlińskiego do portalu PolskieRadio.pl

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 12:34
Rok 1989 był przełomowy, przyniósł Europie upragnioną wolność. Wielkie zmiany czekały też Polskie Radio.
Audio
  • Od upadku muru berlińskiego do portalu PolskieRadio.pl (Sygnały dnia/Jedynka)
Portal PolskieRadio.pl to najlepsze radio online
Portal PolskieRadio.pl to najlepsze radio onlineFoto: PJ/PR24

W listopadzie 1989 r. upadł berliński mur. Jak wspomina dziennikarz Polskiego Radia Jan Gocel, nikt się tego nie spodziewał. - W dniu kiedy rozpadała się NRD kanclerz Helmut Kohl był w Warszawie. Relacjonowałem jego wizytę na Umschlagplatz. Nagle okazało się, że wraca do Berlina. Jeszcze tego samego dnia nagrywałem wydarzenia na wiecu w Berlinie Zachodnim - wspomina Gocel.

W Polsce rząd Tadeusza Mazowieckiego przywrócił Święto Narodowe 3 maja, zniesiono cenzurę, a prezydentem został Lech Wałęsa. Pod koniec 1992 r. przyjęto ustawę o radiu i telewizji, powstała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, a w kwietniu 1993 r. prezesem Polskiego Radia został szef Radiowej Jedynki Krzysztof Michalski. - Pamiętam, że udało mi się kupić komputery. Wcześniej dziennikarze dyktowali swoje teksty maszynistkom - mówi Michalski.

W 1996 r. Polskie Radio zaczęło nadawać przez 24 godziny na dobę. Od tego czasu można nas również słuchać w internecie. Wreszcie powstał portal PolskieRadio.pl. - Traktujemy Polskie Radio jako fabrykę dźwięków, z których tworzymy nowy produkt dla internautów - wyjaśnia dyrektor portalu Andrzej Mietkowski.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska
Data emisji: 26.03.2015
Godzina emisji: 6.27
Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Tak rodziły się "Sygnały dnia"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 11:45
1 marca 1973 roku obudziły słuchaczy "Sygnały dnia" . Na ówczesne czasy audycja była przełomowa i cieszyła się ogromną popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. "Lato z Radiem" zmieniało Radio

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 11:39
"Lato z Radiem" powstało w 1971 roku. Było zupełnie inne niż to, które znamy dzisiaj. Dla Radia to była prawdziwa rewolucja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Ołdakowski: traktowano nas w radiu jak ludzi z innej planety

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 20:14
Gdy w 1990 roku w Polskim Radiu powołano redakcję katolicką między jej członkami a pozostałymi dziennikarzami panowała duża nieufność i rezerwa.
rozwiń zwiń