Janusz Palikot chce Trybunału dla odpowiedzialnych za przetargi dla MON

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 09:30
Janusz Palikot w "Sygnałach dnia" ostro skrytykował wybór rakiet i śmigłowców dla polskiej armii, a także działania rządu w sprawie przeprosin za słowa dyrektora FBI.
Audio
  • Janusz Palikot o swoim nowym haśle "zrobię z nimi porządek", finiszu kampanii wyborczej, przetargu MON i słowach dyrektora FBI (Jedynka/Sygnały dnia)
Janusz Palikot
Janusz PalikotFoto: Polskie Radio/Kusiński Wojciech

Janusz Palikot chce Trybunału Stanu dla odpowiedzialnych za wybór dostawcy śmigłowców dla armii. Przetarg wygrało w pierwszym etapie francuskie konsorcjum Airbus Helicopters, teraz sprzęt będzie testowany. 
- To są skandaliczne decyzje i wietrzę w tym jakąś gigantyczą łapówkę - ocenił w radiowej Jedynce Janusz Palikot, kandydat na prezydenta Twojego Ruchu. Jego zdaniem takie transakcje powinny być powiązane z polskim przemysłem. Zwrócił uwagę, że mamy zakłady produkujące śmigłowce w Świdniku i Mielcu. Podkreślił też, że ważne, by takie inwestycje przekładały się też na przemysł cywilny. W jego opinii, należy zminimalizować wydatki na zbrojenia, a zwiększyć nakłady na gospodarkę i na kulturę.
Janusz Palikot ostro też skrytykował działania polskich władz w sprawie słów dyrektora FBI o współodpowiedzialności za Holokaust. - Nie potrafimy wyegzekwować przeprosin, tak nas szanują - ocenił. Jako prezydent, wezwałby w tej sprawie Baracka Obamę. Przedstawił też swoją wizję, jak ten problem powinien zostać rozwiązany.

Gość "Sygnałów dnia" wyjaśnił, co kryje się za jego nowym hasłem wyborczym "zrobię z nimi porządek". Objęci programem "porządków" mają zostać m.in. Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz, którzy przez 5 lat powtarzają, że pod Smoleńskiem był zamach, a za śmierć Lecha Kaczyńskiego współodpowiedzialni są obecnie urzędujący prezydent i były premier Donald Tusk.

Jak wyjaśnił Palikot, poruszane teraz przez niego tematy - np. wysokie opłaty za pogrzeby - to problemy, na które podczas podróży po kraju w ramach kampanii skarżyli mu się ludzie w całej Polsce. - Moim zdaniem pogrzeby powinny być za darmo. Człowiek ma prawo być pochowany, nawet jak jest biedny - dodał gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Janusz Palikot (kandydat na prezydenta RP, Twój Ruch)

Godzina emisji: 8.20

Data emisji: 23.04.2015

fc/ag

>>>Zapis całej rozmowy