"Świat bez Władysława Bartoszewskiego stał się bardziej ponury"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 20:00
Śmierć prof. Bartoszewskiego odnotowały zarówno zachodnie, jak i rosyjskie media. Najwięcej uwagi jednej z kluczowych postaci w polsko-niemieckich relacjach po II wojnie światowej poświęciła prasa naszych zachodnich sąsiadów.
Audio
  • Zagraniczne media o Władysławie Bartoszewskim (Sygnały dnia/Jedynka)
Informacje o śmierci prof. Władysława Bartoszewskiego (na zdjęciu z kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem) podała m.in. prasa amerykańska, rosyjska i niemiecka
Informacje o śmierci prof. Władysława Bartoszewskiego (na zdjęciu z kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem) podała m.in. prasa amerykańska, rosyjska i niemieckaFoto: PAP/Archiwum

"Bartoszewski był największą moralną instancją w polskiej polityce" - pisze o Władysławie Bartoszewskim Frank Herold, komentator "Berliner Zeitung".

"Odpoczynek był mu pojęciem nieznanym. Jeszcze w 10. dekadzie swojego życia działał jako doradca premiera ds. polityki zagranicznej" - podkreśla "Süddeutsche Zeitung".

Z kolei dziennik "Bild" przytacza opinię wiceprzewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christopha Heubnera - "Byli więźniowie Auschwitz z całego świata stracili ważnego poplecznika i przyjaciela. Świat stał się trochę bardziej ponury".

W audycji przytoczone zostały również doniesienia na temat śmierci prof. Bartoszewskiego z prasy rosyjskiej i amerykańskiej, a także wspomnienia o nim przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza oraz szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

***

Przygotowała: Ewa Syta

Data emisji: 27.04 2015

Godzina emisji: 6.51

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".

pg/asz

Czytaj także

Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. "Był człowiekiem nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 02:00
– Był wcieleniem etosu polskiego inteligenta z jego niezależnością myślenia – mówił w audycji specjalnej w Dwójce prof. Ireneusz Krzemiński, wspominając zmarłego 24 kwietnia prof. Władysława Bartoszewskiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ołdakowski: odszedł ostatni z wielkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 23:59
- Czymś co po nim zostanie jest takie przekonanie, że trzeba być uczciwym i iść szybko przez życie - wspomina Władysława Bartoszewskiego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Władysław Bartoszewski. "Polska straciła człowieka wyjątkowego"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 13:25
- Bardzo niewielu jest ludzi w Polsce, którzy byli słuchani bardzo rzetelnie w Niemczech i w Izraelu - stwierdził Marek Siwiec z SLD. - Są ludzie, którzy elektryzują innych, on miał tę cechę - dodała Julia Pitera z PO. - Był jednym z ostatnich świadków tamtych lat - wskazał Tadeusz Cymański z SP.
rozwiń zwiń