Publicyści: nowy minister będzie pilnował resortu kilka miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 10:59
- Przyszły minister sprawiedliwości to polityk bliski Grzegorzowi Schetynie – mówił w Jedynce Łukasz Warzecha ("W sieci"). Wiesław Dębski (Wirtualna Polska) jest zaniepokojony, że na miejsce Cezarego Grabarczyka nie wyznaczono jednego z wiceministrów.
Audio
  • Wiesław Dębski (portal Wirtualna Polska), Łukasz Warzecha (tygodnik ”W sieci”) o dymisji ministra sprawiedliwości, kampanii prezydenckiej, relacjach z Ukrainą i sprawie Wołynia (Sygnały dnia/Jedynka)
Cezary Grabarczyk
Cezary GrabarczykFoto: PAP/Rafał Guz

Prezydent odwołał Cezarego Grabarczyka ze stanowiska ministra sprawiedliwości i wpłynął do niego wniosek o powołanie następcy – Borysa Budki. Cezary Grabarczyk podał się do dymisji wieczorem w środę 29 kwietnia. Miało to związek z medialnymi doniesieniami o możliwych nieprawidłowościach, do których miało dojść przy uzyskiwaniu przez Grabarczyka pozwolenia na broń. Grabarczyk wycofał się też z komitetu wyborczego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wiesław Dębski powiedział, że najpewniej to premier Ewa Kopacz przymusiła ministra do rezygnacji, bo sprawa ciągnęłaby się przez całą kampanię wyborczą. Stanowisko ministra sprawiedliwości ma objąć poseł PO Borys Budka. Wiesław Dębski stwierdził, że w takiej sytuacji ministra powinien zastąpić ktoś z władz resortu.

Łukasz Warzecha zauważył, że Borys Budka jest z bliskiego otoczenia Grzegorza Schetyny i dlatego jego zdaniem cała historia może mieć drugie dno. – Ta zmiana zachwiała równowagą wewnątrz PO – mówił gość Jedynki. Zauważył, że tzw. spółdzielnia, jedna z frakcji w PO, traci tym samym ważną ministerialną pozycję. Zgodził się, że zostało kilka miesięcy do wyborów i nie ma w tym posunięciu zapewne żadnej strategii, na stanowisko wyznaczono kogoś, kto ma tylko ”zaopiekować się” resortem.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Goście: Wiesław Dębski (portal Wirtualna Polska), Łukasz Warzecha (tygodnik ”W sieci”)

Data emisji: 1.05.2015

Godzina emisji: 8.16

agkm/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Dymisja Cezarego Grabarczyka. "PO w zarodku zdusiła potencjalne zagrożenie"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 18:22
W środę minister sprawiedliwości złożył na ręce szefowej rządu swoją dymisję w związku z doniesieniami o niezgodne z przepisami uzyskanie przez niego pozwolenia na broń. Ta sprawa była tematem "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Budka zastąpi Cezarego Grabarczyka

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 09:51
- Doświadczony samorządowiec, parlamentarzysta, doktor ekonomii, ale również wykładowca od pierwszych lat po zakończeniu studiów - tak o nowym ministrze w swoim rządzie mówi premier Ewa Kopacz.
rozwiń zwiń