Bronisław Komorowski: współczesny wymiar patriotyzmu to szanowanie państwa i prawa

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 09:20
- Z pokolenia na pokolenie zmienia się pojęcie patriotyzmu - mówił w Radiowej Jedynce prezydent. Dziś przypada 224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Audio
  • Bronisław Komorowski o konstytucji i patriotyzmie (Sygnały dnia/Jedynka)
Bronisław Komorowski
Bronisław KomorowskiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Konstytucję 3 maja uchwalił w 1791 roku Sejm Czteroletni. Była to pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Przy okazji święta trzeciomajowego pojawiają się pytania odnoście patriotyzmu.

- Każde pokolenie musi na nowo odpowiadać na pytanie - co jest dla nich patriotyzmem, jak go tłumaczą i jak realizują w życiu - powiedział Bronisław Komorowski. Prezydent podkreślił, że przed laty mówiliśmy o patriotyzmie walki, bo nie mieliśmy wolności. - Dziś patriotyzm walki może być zamieniany w patriotyzm gotowości do obrony ojczyzny. Ale współczesny wymiar patriotyzmu, to jest przede wszystkim patriotyzm obywatelski, tzn. szanowanie państwa, szanowanie prawa, a także płacenie podatków, nauka, praca na rzecz wspólnoty - zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że historia pisze się cały czas, dlatego ważne jest to, aby szanować patriotyzm walki. - Pamiętanie o nim jest absolutnie niezbędne dla utrzymania kondycji narodu na wypadek najtrudniejszych prób. One dzisiaj nie mają miejsca, dzisiaj możemy nasz patriotyzm wyrażać radośnie - poprzez kotyliony, poprzez flagi, festyny. Ale zawsze trzeba być gotowym - dodał.

W ostatnim czasie politycy wychodzą z pomysłami zmiany konstytucji. Czy Bronisław Komorowski chciałby zmian w ustawie zasadniczej? Dowiesz się tego, słuchając całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prezydent Bronisław Komorowski

Data emisji: 3.05.2015

Godzina emisji: 8.15

aj/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Święto Konstytucji 3 maja. "Wzór politycznego konsensusu"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 07:01
Dziś przypada 224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń