Grzegorz Kołodko: wyjście Grecji z eurostrefy oznaczałoby chaos

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 09:11
- Ewentualne opuszczenie eurostrefy przez Grecję może być tylko chaotyczne. Mylą się, ci którzy myślą, że tym procesem da się sterować. Może on być kosztowny nie tylko dla Greków - ostrzegał w Jedynce prof. Grzegorz Kołodko.
Audio
  • Prof. Grzegorz Kołodko o sytuacji w Grecji (Jedynka/Sygnały dnia)
Prof. Grzegorz Kołodko
Prof. Grzegorz KołodkoFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

W wyniku zawirowań cała Unia Europejska, nie tylko obszar strefy euro, może wejść w sferę recesji - dodał ekonomista. Jak stwierdził, wyjście Grecji ze strefy euro położy się cieniem na Unii Europejskiej, byłoby to potężne uderzenie w pomysły integracyjne.

Prof. Grzegorz Kołodko stwierdził, że Ateny są niewypłacane i pytanie brzmi, czy nie spłacą części tego długu w sposób chaotyczny, czy też będzie to uporządkowane i zaplanowane.

Gość "Sygnałów dnia" ocenił, że coraz mniejsze jest prawdopodobieństwo uratowania Grecji – pogarsza się klimat rozmów, Ateny i wierzyciele coraz ostrzej wzajemnie się oskarżają. Jak dodał, sytuacja nie jest jednak jednoznaczna i przyszły tydzień będzie ”dramatyczny”, jeśli chodzi o rozwiązanie greckiego problemu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Goście: prof. Grzegorz Kołodko (ekonomista)

Data emisji: 29.06.2015

Godzina emisji: 8.19

agkm/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

”Referendum w Grecji nie dotyczy wyjścia ze strefy euro”

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 20:00
W traktacie unijnym nie ma procedury opuszczenia strefy euro, jeśli ktoś chciałby przeprowadzić referendum w tej sprawie, musiałby zmienić unijny traktat – mówi minister finansów Grecji Janis Warufakis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja bankrutem, porzuci euro? Narady w stolicach Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 13:14
Nad Atenami zawisło widmo niewypłacalności. Rząd zamknął banki i giełdę, po tym gdy nie doszło do porozumienia z eurogrupą i nie przedłużono pakietu pomocowego.
rozwiń zwiń