Jan Krzysztof Bielecki: Grecy dumę przegrali w referendum

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 09:15
- Wszystko, co się wokół Grecji odbywa, to proces, którego dotychczas nie widzieliśmy - mówi w "Sygnałach dnia" były premier Jan Krzysztof Bielecki.
Audio
  • Jan Krzysztof Bielecki o Grecji (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Krzysztof Bielecki
Jan Krzysztof BieleckiFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Trwają obrady przywódców 19 państw strefy euro nad nową propozycją kompromisu w sprawie programu pomocy dla Grecji. Premier Belgii Charles Michel poinformował w poniedziałek rano, że jest porozumienie w sprawie Grecji.

- Z jednej strony mamy kraj, który jest właściwie w stanie katastrofy, w dodatku w sytuacji bez wyjścia. Z drugiej strony instytucje europejskie pokazały, że nie potrafią tym procesem zarządzać tak, żeby - jeżeli się już pożycza - były wypracowane mechanizmy kontroli - ocenia Jan Krzysztof Bielecki.

Gość Jedynki podkreśla, że premier Grecji Aleksis Cipras nigdy nie miał planu wyjścia Grecji ze strefy euro. - Nie zostały poczynione w tym celu żadne kroki. Dla nich wyjście ze strefy euro, to byłaby katastrofa społeczna przynajmniej przez kilka miesięcy - zaznacza Jan Krzysztof Bielecki.

Wśród warunków, które ujawniły w niedzielę media, pojawiły się propozycje mogące, zdaniem niektórych, godzić w suwerenność kraju i dumę narodową Greków. - Dumę Grecy wystawili podczas referendum na pewien przetarg i ten przetarg przegrali - komentuje były premier.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jan Krzysztof Bielecki (były premier)

Data emisji: 13.07.2015

Godzina emisji: 8.20

kh/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Szczyt eurolandu. Ateny mają zastrzeżenia do uzgodnień

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 07:13
Nad ranem wznowiono obrady przywódców 19 państw strefy euro nad nową propozycją kompromisu w sprawie programu pomocy dla Grecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joachim Brudziński: zajmijmy się polskimi rodzinami i rolnictwem, Grecy dadzą sobie radę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 08:09
- Kto pożyczał pieniądze Grekom, mając świadomość, w jakim stanie jest ich gospodarka? - pytał retorycznie w "Sygnałach dnia" Joachim Brudziński z PiS.
rozwiń zwiń