Jerzy Owsiak: walkę z dopalaczami można wygrać

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 09:20
- Dopalacze od wielu lat wpychają się na duże imprezy. Dilerzy nie mają żadnych oporów - mówi w "Sygnałach dnia" założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.
Audio
  • Jerzy Owsiak o dopalaczach i 21. Przystanku Woodstock (Sygnały dnia/Jedynka)
Jurek Owsiak
Jurek OwsiakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Rząd zapowiada walkę z producentami i dystrybutorami dopalaczy. Po fali zatruć środkiem o nazwie "Mocarz" do szpitali trafiło ponad 200 osób. Eksperci alarmują, że dopalacze to w rzeczywistości narkotyki.

Zbliża się organizowany przez Fundację WOŚP 21. Przystanek Woodstock, jeden z największych festiwali muzycznych na świecie. Jerzy Owsiak mówi, że dopalacze to problem, który towarzyszy festiwalowi od lat. - Przystanek Woodstock jest festiwalem otwartym, ale przyjęliśmy zasadę, że współpracujemy z organizacjami i ludźmi, którzy są doświadczeni i pomagają nam w profilaktyce - mówi gość Jedynki. - Dajemy także poczucie uczestnikom, że robimy festiwal wspólnie, a więc wspólnie dbamy też o porządek - dodaje.

- Walkę z dopalaczami można wygrać, ale trzeba prześledzić, co dzieje się w prawie, które jest bardzo liberalne, a jeszcze wcześniej zacząć od edukacji. Trzeba zacząć od ostrzegania dzieciaków, już nawet w szkole podstawowej, ale w sposób obligatoryjny, czyli niemalże robiąc z tego przedmiot - ocenia Jerzy Owsiak.

Założyciel WOŚP podkreśla, że Przystanek Woodstock jest jedynym festiwalem o tak pokojowym przekazie. - Jedynym, gdzie na scenie są napisy: "Stop narkotykom", "Stop przemocy". To miejsce, gdzie możemy sobie zaufać, mówiąc o dopalaczach i ja o tym mówię ze sceny - podkreśla Jerzy Owsiak i zaprasza od 30 lipca do Kostrzyna nad Odrą, gdzie nie zabraknie także radiowej Jedynki, patrona medialnego imprezy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jerzy Owsiak (szef Fundacji WOŚP, organizatora Przystanku Woodstock)

Data emisji: 14.07.2015

Godzina emisji: 8.17

kh/pg

Czytaj także

Rząd walczy z dopalaczami, uchyla drzwi marihuanie. Dopuszczony preparat

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 19:20
Rząd zapowiada walkę z producentami i dystrybutorami dopalaczy. - Musimy w tej sprawie bardzo mocno przyspieszyć- mówi premier Ewa Kopacz. Na razie zatrzymano dziewięć osób, które mogły mieć związek ze sprawą. Po fali zatruć środkiem o nazwie "Mocarz" - do szpitali trafiło ponad 200 osób - u szefowej MSW zwołano specjalną naradę z szefem policji, komendantami wojewódzkimi oraz inspektorami sanitarnymi. Eksperci alarmują, że dopalacze to w rzeczywistości narkotyki, ale 800 razy mocniejsze niż marihuana. Tymczasem do obrotu wchodzi właśnie pierwszy lek na bazie marihuany.
rozwiń zwiń