"Ślimakowe rytmy". Festiwal niesłyszących, którzy wrócili do świata dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 09:20
- To nie będzie paraolimpiada, tylko spotkanie wielkich artystów, w których życiu wydarzyło się coś, co spowodowało, że zostali odcięci od świata - powiedział w Jedynce prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu.
Audio
  • Prof. Henryk Skarżyński o festiwalu "Ślimakowe rytmy" (Sygnały dnia/Jedynka)
Jak podkreślił prof. Henryk Skarżyński, to pierwszy tego typu festiwal na świecie
Jak podkreślił prof. Henryk Skarżyński, to pierwszy tego typu festiwal na świecieFoto: Wojciech Kusiński/PR

16 lipca w warszawskim Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Polskim Radiu wystąpią uczestnicy I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe rytmy". To osoby, które po wszczepieniu implantu nie tylko bez problemów komunikują się z innymi, lecz także śpiewają i grają na najróżniejszych instrumentach.

Festiwal to autorski projekt prof. Henryka Skarżyńskiego, który w 1992 roku, jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej.

- Festiwal dotyczy osób, które nie słyszały zupełnie, a za pośrednictwem implantu ślimakowego wróciły do świata dźwięku, albo wręcz po raz pierwszy do niego weszły. Dokonał się niebywały fenomen wykorzystania najnowszych możliwości nauki i medycyny w odbiorze czegoś niezwykle subtelnego - zaznaczył gość "Sygnałów dnia".

Gość Jedynki podkreślił, że zwycięzcami festiwalu są wszyscy. - Każdy gra na innym instrumencie, więc można powiedzieć, że jest liderem w swojej kategorii - wskazał otolaryngolog.

Prof. Skarżyński zdradził także, czy byłby w stanie uratować słuch Ludwiga van Beethovena.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Henryk Skarżyński (Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 15.07.2015

Godzina emisji: 8.16

kh/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy w czołówce leczenia wad słuchu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 09:12
3 marca została przeprowadzona prekursorska operacja wszczepienia implantu ślimakowego pozwalającego wykonywać u pacjentów badania rezonansem magnetycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedyś nie słyszeli, dziś tworzą muzykę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 12:56
- Osoba, która całkowicie nie słyszała może nie tylko znów usłyszeć, ale także może rozwijać swój słuch, w tym słuch muzyczny - podkreślił w radiowej Jedynce prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń