X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Ołdakowski: powstańcy to rodzaj stanu umysłu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 09:17
- Mam nadzieję, że współcześni młodzi ludzie zrozumieją tę naukę, którą przekazują powstańcy i też tacy będą w przyszłości - mówi w "Sygnałach dnia" Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Jan Ołdakowski o 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Ołdakowski
Jan OłdakowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

1 sierpnia mija 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Do walki stanęło około 30 tys. żołnierzy Armii Krajowej, co 10-ty miał broń. Powstanie rozpoczęło się o godzinie 17.00 czyli o godzinie "W". To najważniejszy dzień w historii Warszawy, dlatego miasto wyjątkowo uroczyście obchodzi kolejne rocznice tego wolnościowego zrywu.

Jan Ołdakowski podkreśla, że każda rocznica 1 sierpnia jest wyjątkowa dla powstańców i zawsze można liczyć na ich obecność podczas obchodów, a w tym roku w spotkaniu z prezydentem i władzami Warszawy wzięło udział nawet około 600 weteranów powstania.

POWSTANIE WARSZAWSKIE - serwis specjalny >>>

- Powstańcy to rodzaj stanu umysłu. Oni są zawsze powołani. Nie wyróżnia ich tylko to, że 71 lat temu z bronią w ręku wyszli na ulice walczyć. Oni wyszli walczyć dlatego, że byli i są aktywnymi obywatelami, którzy uważają, że są odpowiedzialni za to, co się dzieje dookoła - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jan Ołdakowski powiedział także, że Powstanie Warszawskie stało się nieformalnym świętem Warszawy. - Na co dzień Warszawa jest zabiegana, skupiona na swoich sprawach. Młodzi ludzie są skupieni na pracy i rozrywce, a tu nagle przychodzi godzina "W", wyje syrena i świat zamiera. Warszawiacy pokazują, że jest coś w nich wyjątkowego, że potrafią się na coś umówić i zrobić coś razem. Kilkaset tysięcy ludzi manifestuje coś wspólnie i sam fakt, że potrafią to zrobić razem jest wyjątkowy - ocenia gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 1.08.2015

Godzina emisji: 8.15

kh/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Ołdakowski: pokolenie powstańców należy do najwspanialszych w XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 06:26
- Oni byli bardzo aktywnymi patriotami, którzy poszli do boju tylko dlatego, że zmusiła ich do tego historia. Oni chcieli być inżynierami, poetami, lekarzami, nauczycielami. Wierzyli, że będą tworzyć nową Polskę. Przekleństwem PRL było to, że właśnie to pokolenie, które być może było najwspanialszym w XX wieku nie dość, że nie mogło wziąć udziału w rządzeniu, to jeszcze było prześladowane - mówi portalowi polskieradio.pl dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń