Na czym polega fenomen Konkursu Chopinowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 09:15
- Ta muzyka za każdym razem wywiera inne wrażenie. Za każdym razem pozostawia pole do interpretacji i nigdy się nie nudzi - mówił w "Sygnałach dnia" dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki Adam Rozlach.
Audio
  • Adam Rozlach o zmaganiach pianistów podczas Konkursu Chopinowskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
W finale Konkursu Chopinowskiego Polskę będzie reprezentował Szymon Nehring
W finale Konkursu Chopinowskiego Polskę będzie reprezentował Szymon NehringFoto: PAP/Paweł Supernak

Jak tłumaczył, trzeba kilkunastu lat ciężkiej pracy i poświęceń, żeby dojść do poziomu eliminacji Konkursu Chopinowskiego. – Wszyscy, którzy choć trochę tego spróbowali, mówią o największym szacunku dla młodych ludzi, którzy grają muzykę Chopina. Zostali oni wyselekcjonowani z ogromnej rzeszy uczniów szkół muzycznych świata - podkreślił gość Jedynki.

W piątek, w gmachu Filharmonii Narodowej w Warszawie, zakończył się przedostatni etap, w którym uczestnicy Konkursu Chopinowskiego prezentowali mazurki. – Mazurki są kwintesencją polskości i muzycznej ludowości. Dzielą się na liryczne kujawiaki, żywsze oberki i żywiołowe mazury. Trzeba je odpowiednio zaakcentować, finezyjnie zbudować. Główna trudność polega na tym, aby z mazurka nie zrobić walca – tłumaczył Adam Rozlach.

Zobacz także
fortepian1200.jpg
Konkurs Chopinowski w Jedynce

Ogłoszono też listę dziesięciu finalistów XVII Konkursu Chopinowskiego. Polskę będzie reprezentował Szymon Nehring. O nagrody powalczą też: Seong-Jin Cho (Korea Południowa), Aljosa Jurinic (Chorwacja), Aimi Kobayashi (Japonia), Kate Liu (Stany Zjednoczone), Eric Lu (Stany Zjednoczone), Georgijs Osokins (Łotwa), Charles Richard-Hamelin (Kanada), Dmitrij Szyszkin (Rosja), Yike (Tony) Yang (Kanada). Który z nich, zdaniem Rozlacha, jest faworytem Konkursu Chopinowskiego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Adam Rozlach (dziennikarz muzyczny)

Godzina emisji: 7.15

Data emisji: 17.10.2015

tj

 

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. "Zwycięży ten, kto okaże się sługą muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 12:39
- Muzykiem nie można się stać z dnia na dzień, to proces. Tylko najbardziej wytrwali artyści, którzy będą mieli siłę, by zmierzyć się z własnym wnętrzem, osiągną mistrzostwo - Nelson Goerner, juror tegorocznego konkursu, opowiada o stawaniu się pianistą, roli mistrzów i rywalizacji.
rozwiń zwiń