Marek Suski: powołamy do Trybunału Konstytucyjnego ludzi z autorytetem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 08:46
- Chodzi o zapewnienie równowagi - tak przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym tłumaczył w "Sygnałach dnia" poseł PiS Marek Suski.
Audio
  • Marek Suski o nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Komentarze do nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Sygnały dnia/Jedynka)
Marek Suski
Marek SuskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zgodnie z ustawą, teraz ma się odbyć ponowny wybór pięciu członków Trybunału Konstytucyjnego. Sejm poprzedniej kadencji wybrał część składu tego organu przed upływem kadencji obecnych sędziów.

Marek Suski przypomniał, że PiS złożyło wniosek do TK, by ten zbadał konstytucyjność ustawy uchwalonej głosami PO, PSL i SLD. Następnie - jak zauważył polityk - sama Platforma zgłosiła wniosek o zbadanie zgodności tego dokumentu z ustawą zasadniczą. Zdaniem posła PiS, PO chciała wybrać - jak się wyraził - "swoich" do Trybunału jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Gość Jedynki zadeklarował, że partia rządząca powoła do TK "ludzi z autorytetem". - W tej chwili tam są ludzie powołani przez PO, 8 lat rządzili, powoływali tych ludzi, których chcieli. My chcemy, żeby tam była równowaga - podkreślił.

Czy prezydent Andrzej Duda powinien ułaskawić Mariusza Kamińskiego? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. Komentarze do nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w materiale Kamili Terpiał.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Marek Suski (poseł PiS)

Przygotowała: Kamila Terpiał

Goście: Sławomir Neumann (szef klubu PO), Ryszard Petru (.Nowoczesna), Eugeniusz Kłopotek (PSL), Kornel Morawiecki (Kukiz'15), Stanisław Piotrowicz (PiS), Krzysztof Łapiński (PiS), Borys Budka (PO), Cezary Grabarczyk (PO)

Godzina emisji: 7.15 (rozmowa), 7.52 (materiał)

Data emisji: 20.11.2015

mr/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wejdzie w życie 5 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 17:14
Znowelizowana ustawa o Trybunale Konstytucyjnym wchodzi w życie za 14 dni. Podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw.
rozwiń zwiń