Małgorzata Sadurska: prezydent przeanalizuje sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 08:24
- Co chwilę w tej sprawie pojawia się jakaś nowa informacja, pan prezydent, podejmując decyzję, będzie musiał dokonać rzetelnej oceny stanu faktycznego - powiedziała w radiowej Jedynce szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska.
Audio
  • Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska o zamieszaniu wokół Trybunału Konstytucyjnego (Sygnały dnia/Jedynka)
- Konsensus w sprawie Trybunału Konstytucyjnego byłby najlepszy - oceniła Małgorzata Sadurska
- Konsensus w sprawie Trybunału Konstytucyjnego byłby najlepszy - oceniła Małgorzata SadurskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

We wtorek w sprawie zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego odbyło się spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefami klubów parlamentarnych, a także prezesem i wiceprezesem TK Andrzejem Rzeplińskim i Stanisławem Biernatem.

Czytaj więcej:
preze.jpg
Konsultacje ws. TK u prezydenta

- Poprzedni Sejm w październiku dokonał wyboru sędziów Trybunału całkowicie mieszając procedury. Tam, gdzie było mu wygodniej skorzystał z zapisów regulaminu, a tam, gdzie było mu wygodniej skorzystał z przepisów ustawy (...) Sytuację mamy taką, że obecny Sejm podjął uchwały stwierdzające nieskuteczność poprzednich uchwał o wyborze sędziów TK - wyjaśniła Małgorzata Sadurska.

Dodała, że mamy do czynienia z wielkim chaosem. - I politycznym, i prawnym (...) Mnie tylko zastanawia jedna rzecz - dlaczego teraz jest taki ogromny szum, atak autorytetów, organów państwa czy instytucji państwowych, a tego nie było słychać w czerwcu, gdy była przyjmowana ustawa i w październiku, gdy wybierano sędziów - wskazała szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Jak podkreśliła gość Jedynki, prezydent zaapelował o to, by stronnictwa polityczne, które są w parlamencie, porozumiały się. - Konsensus w tej sprawie byłby najlepszy dla każdej ze stron. Nie okłamujmy się, to, co dzieje się teraz obniża rangę i znaczenie Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczyła.

W audycji "Sygnały dnia" rozmawialiśmy z minister Sadurską także o projektach Andrzeja Dudy dotyczących wieku emerytalnego i kwoty wolnej od podatku.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Małgorzata Sadurska (szefowa Kancelarii Prezydenta RP)

Data emisji:
2.12.2015

Godzina: 8.17

kk/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Sejm wybierze dziś pięciu nowych sędziów Trybunału. Wniosek o przerwanie obrad odrzucony

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 16:30
Sejm na rozpoczętym w środę posiedzeniu zajmie się wyborem pięciu sędziów TK. Sejmowa komisja zarekomendowała wybór na sędziów TK pięciu kandydatów zgłoszonych przez klub PiS. Pozytywne opinie przegłosowano wśród protestów posłów opozycji, według których doszło do złamania procedur i obyczajów sejmowych. Kandydatami PiS na sędziów TK są: Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski.
rozwiń zwiń