Minister cyfryzacji Anna Streżyńska: poprawimy cyberbezpieczeństwo w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 09:15
- Wszystkie procedury, których dokonujemy w internecie, wszystkie nasze codzienne czynności muszą chronić nas i nasze dzieci przed nieuczciwością i nadużyciami ekonomicznymi - mówi w "Sygnałach dnia" minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
Audio
  • Anna Streżyńska o planowanych zmianach w dziedzinie cyfryzacji i cyberbezpieczeństwie (Sygnały dnia/Jedynka)
Anna Streżyńska
Anna StreżyńskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Anna Streżyńska podkreśla, że istnieją wyspecjalizowane organa, które zajmują się cyberbezpieczeństwem w obronności i bezpieczeństwie wewnętrznym kraju, natomiast, jej zdaniem, zagadnienie bezpieczeństwa w sieci było do tej pory realizowane w cywilnym świecie w bardzo ograniczony sposób i nie wychodziło poza koncepcje.

- Nasze życie w świecie zinternetyzowanym także musi być objęte pojęciem cyberbezpieczeństwa, bo dokonujemy w sieci bardzo wielu transakcji oraz umieszczamy tam swoje prywatne dane - mówi minister cyfryzacji i dodaje, że do tej pory nie było żadnych realnych działań podejmowanych w tym kierunku, ale teraz to się zmieni. - Powstanie pion, który będzie zajmował się tylko tym, a dodatkowo będzie współpracował z europejskimi podobnymi organami, tak by zwiększyć nasze poczucie, że w sieci nie nadużywa się naszej własności, naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i osobistego - podkreśla gość Jedynki.

Anna Streżyńska ocenia, że skutki wszystkich dotychczasowych przedsięwzięć w dziedzinie cyfryzacji są "mocno niezadowalające". - Projekty są rozproszone, niewspółpracujące ze sobą. Środki wydawane nieoszczędnie i na te same cele. Bez koncepcji, bez głowy - zwraca uwagę minister cyfryzacji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Anną Streżyńską, która mówiła także o pracach na udoskonaleniem portalu obywatel.gov.pl, który, zdaniem minister, może stać się "bramą do administracji" i pomóc wielu obywatelom.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Anna Streżyńska (minister cyfryzacji)

Data emisji: 3.12.2015

Godzina: 8.17

kh/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cyfryzacja: 60 proc. dzieci będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie ma

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 18:25
Obecnie nie wystarczy umiejętność przeglądania stron internetowych, aby mówić o kompetencjach cyfrowych, potrzebujemy wiedzy o podstawach programowania, umiejętności łączenie różnych mediów cyfrowych – powiedziała nowa prezes Fundacji Orange Ewa Krupa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 15:53
Z wykształcenia prawnik, była wiceministrem w resorcie transportu i budownictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Ma 48 lat. W latach 2006-2012 stała na czele Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy mają kłopoty z dostępem do internetu i energii

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 10:38
Ponad połowa firm w Polsce doświadczyła problemów z dostępem do internetu lub energii elektrycznej - wynika z badania przeprowadzonego przez największego w kraju operatora centrów danych, ATM. Te kłopoty poważnie się odbiły na działalności 41 proc. firm.
rozwiń zwiń