Wielki Splendor 2015. Teatr Polskiego Radia w podzięce aktorom

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 11:03
- Każdego roku moglibyśmy wręczać 50 nagród, ale piękno Wielkiego Splendora polega właśnie na tym, że jest przyznawany raz w roku i raz na całe życie, nie można go otrzymać po raz drugi - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Audio
  • Elżbieta Kępińska, Marcin Troński i Janusz Kukuła o Teatrze Polskiego Radia i 28. gali Wielkiego Splendora (Sygnały dnia/Jedynka)
- Tego dnia bardzo nisko kłaniamy się aktorom, którzy w minionym roku z nami współpracowali, bo oni są dla nas najważniejsi - mówi Janusz Kukuła (na zdjęciu z Elżbietą Kępińską - C i Marcinem Trońskim - P)
- Tego dnia bardzo nisko kłaniamy się aktorom, którzy w minionym roku z nami współpracowali, bo oni są dla nas najważniejsi - mówi Janusz Kukuła (na zdjęciu z Elżbietą Kępińską - C i Marcinem Trońskim - P)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia wręczy swoje najważniejsze wyróżnienia - nagrody Wielkiego Splendora. Organizowana już po raz 28. uroczysta gala zbiega się z jubileuszem 90-lecia Teatru PR.

Czytaj także
złote berło kultury polskiej teatr polskiego radia FREE 1200_660.jpg
Złote Berło dla Teatru Polskiego Radia

Od przeszło 50 lat z tą wyjątkową sceną związana jest Elżbieta Kępińska. - Pamiętam ogromną tremę, którą czułam przed debiutem. To był mój drugi czy trzeci sezon w ogóle w zawodzie i nigdy wcześniej nie spotkałam się z radiem, nagrywaniem i ze studiem. W związku z tym nie bardzo wiedziałam, czy dam sobie radę. Okazało się jednak, że  jest to wspaniały środek wyrazu, dający ogromne możliwości aktorskie - podkreśla w "Sygnalach dnia" aktorka.

Pracę w Teatrze Polskiego Radia - nie tylko z pozycji aktora, ale i reżysera - doskonale zna również Marcin Troński. - To bardzo ciekawe doświadczenie. Po swoim pierwszym słuchowisku nauczyłem się bardzo dużo o tym, jak ono powstaje, jak powinno wyglądać i jak powinny być rozłożone rytmy. Układanie i montaż słuchowiska to bardzo skomplikowana wewnętrznie maszyneria. Traktuję to jako swoje hobby, sprawia mi to bardzo dużą przyjemność - tłumaczy gość Jedynki.

Kto dostanie nagrodę specjalną Splendor Splendorów, a kto Honorowego Wielkiego Splendora, dowiesz się z nagrania autorów.

Tegoroczna gala wręczenia nagrody Wielkiego Splendora odbędzie się w poniedziałek (7.12) o godz. 14.30 w Studiu S2 w Warszawie przy ul. Modzelewskiego 59. Uroczystość uświetnią Agnieszka Chrzanowska i Artur Gotz oraz Katarzyna Dąbrowska. Galę wręczenia nagród poprowadzą młodzi aktorzy: Marta Żmuda Trzebiatowska (laureatka tegorocznej nagrody "Arete" za debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia) i Grzegorz Kwiecień. Relacja z uroczystości w wieczornej audycji "Rozdroża kultury".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych

Goście: Elżbieta Kępińska (aktorka), Marcin Troński (aktor, autor i reżyser słuchowisk), Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 7.12.2015

Godzina emisji: 8.18

pg/ag

Czytaj także

"Złote Berło" dla Teatru Polskiego Radia. "To jak nagrodzenie przyjaciela"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 13:43
- Dla mnie to jak nagrodzenie kogoś bliskiego. Przyjaciela, który mi towarzyszył przez całe życie. Myślę, że podobnie myśli reszta członków Kapituły - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" prezes Fundacji Kultury Polskiej Rafał Skąpski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duma i wyzwanie. Złote Berło dla Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 02:26
- Złote Berło Kultury Polskiej to dla nas powód do dumy i ogromnej satysfakcji. Jest to niezwykła chwila, ale traktujemy tę nagrodę jako wielkie zobowiązanie - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń