Premier: projekt budżetu jest optymalny, będzie reforma służb skarbowych

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 09:00
Beata Szydło ma nadzieję na lepsze wyniki budżetowe niż zakładane. W radiowej Jedynce poinformowała, że zaczyna się program uszczelniania wpływów z podatków.
Audio
  • Premier Beata Szydło o przyjętym projekcie budżetu, programie "Rodzina 500 plus", zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym i reformie służb skarbowych (Jedynka/Sygnały dnia)
Premier Beata Szydło
Premier Beata SzydłoFoto: PAP/Paweł Supernak

Premier Beata Szydło podkreśliła, że projekt ustawy o budżecie został przyjęty przez Radę Ministrów, ale teraz trafia do prac sejmowych, zapewne będą zgłaszane poprawki, zaczną się nad nim prace w komisji.

Szefowa rządu powiedziała, że w projekcie realizowane są najważniejsze założenia programowe na rok 2016, m.in. "Rodzina 500+", ale jednocześnie utrzymana jest w ryzach wysokość deficytu. Jak zapewniała Beata Szydło, program świadczeń dla dzieci ma ruszyć od kwietnia.

Czytaj także
sz12sz.jpg
Premier: program zasiłków na dzieci ruszy od kwietnia

W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano między innymi wzrost PKB o 3,8 procent, średnioroczną inflację na poziomie 1,7 procent, deficyt budżetowy na poziomie nieco poniżej 55 miliardów złotych (poniżej 3 procent PKB). Jednak Narodowy Bank Polski przedstawia inne dane - ceny w 2016 roku mają rosnąć w tempie 1,1 procent, a wzrost PKB ma wynieść 3,3 procent.

Premier uważa jednak, że budżet jest bezpiecznie skonstruowany i pozwoli na realizację planów. Według jednej z firm konsultingowych, wartość tzw. luki  podatku VAT ma wynieść ponad 50 mld zł. Szefowa rządu powiedziała, że zwiększenie ściągalności podatków to jedno z największych wyzwań, stojących przed resortem finansów i temu ma służyć reforma służb skarbowych. System ma być sprawniejszy, kontrola przepływu środków ma być elektroniczna, ale zmiany nie będą uderzać w podatników - tłumaczyła premier.

Beata Szydło uważa, że zniesiony powinien być podatek od kopalin (oceniła koszt tego posunięcia na 2 mld zł). Premier dodała, że uderza on praktycznie w jedną firmę - KGHM. Oceniła też, że wpływy z planowych podatków bankowego i od sklepów wielkopowierzchniowych mogą wynieść 6-8 mld zł. W sprawie tego ostatniego, toczą się aktywne rozmowy ze stroną społeczną.

Premier mówiła również m.in. o programie "Rodzina 500 +", który zgodnie z planem ma ruszyć w kwietniu. Chce, by dodatek 500 złotych na dziecko nie był wliczany do dochodu. Powstała strona internetowa dotycząca projektu i od tego czasu, jak powiedziała premier, Polacy zadali ponad 1000 pytań w sprawie programu.

Polskie rodziny, które nie wyjechały z Polski na stałe, też będą objęte programem, o ile nie są objęte taką pomocą w innych krajach - mówiła Beata Szydło.

Szefowa rządu mówiła, że teraz jest czas, by w sprawie świadczeń wypowiedzieli się obywatele.

Rząd poinformował, że w projekcie budżetu zaplanowano dochody budżetu państwa w wysokości 313 mld 788 mln 526 tys. zł i wydatki w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł.

agkm/ag

Czytaj także

Premier: program zasiłków na dzieci ruszy od kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 10:00
Beata Szydło chce, by dodatek 500 złotych na dziecko nie był wliczany do dochodu. Premier podkreśliła w Jedynce, że jest to jej stanowisko, a w tej sprawie wypowie się jeszcze strona społeczna.
rozwiń zwiń