Minister finansów: podatek od sklepów wielkopowierzchniowych w marcu

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 08:06
W Sejmie dziś pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2016. Minister finansów Paweł Szałamacha poinformował w "Sygnałach dnia", że na początku roku rozpoczną się konsultacje społeczne ws. podatku od supermarketów.
Audio
  • Minister finansów o projekcie budżetu na rok 2016: Sygnały dnia/Jedynka
Paweł Szałamacha
Paweł SzałamachaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ta nowa danina to tylko jeden ze sposobów sfinansowania planu wsparcia rodzin, czyli tak zwanego programu 500+. Zdaniem Pawła Szałamachy to jeden z najambitniejszych tego typu programów w Europie.

Minister finansów wylicza, że 500+ zostanie sfinansowane głównie z wpływów z podatku bankowego, podatku od sklepów wielkopowierzchniowych, z aukcji LTE i z nieznacznego zwiększenia deficytu budżetowego. - To jest pakiet finansowy, który pozwala nam z pewnością podchodzić do dyskusji sejmowych nad kształtem ustawy o wsparciu rodzin - mówi gość radiowej Jedynki.

Minister podsumował, że wpływy od supermarketów wyniosą 2 miliardy złotych, w przypadku podatku bankowego - 5,5 miliarda złotych, z aukcji LTE - 9,2 miliarda złotych. Założenia budżetowe na 2016 rok pozostają bez zmian: deficyt budżetowy wyniesie 54,7 miliarda złotych, a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z ministrem finansów.

****

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

GośćPaweł Szałamacha

Data emisji: 29.12.2015

Godzina emisji: 7.17

rk/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Jaki będzie budżet na 2016 rok?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 20:20
Według zapewnień Ministerstwa Finansów więcej pieniędzy ma trafić do polskich rodzin, głównie dzięki programowi 500+.
rozwiń zwiń